Iszapkatasztrófa: ezekkel az igényekkel ülnek tárgyalóasztalhoz a jogi képviselők

Infostart
2010. október 19. 15:04
Elképzelhető a peren kívüli egyezség a vörösiszap-ömlés károsultjai és a katasztrófa feltételezett felelőse, a Mal Zrt. között. A károsultakat képviselő Magyar György ügyvéd azonban úgy véli: nem lesz elég az évi 300 millió forint, amelyet a cég elnöke ajánlott fel a kártalanításra. A Mal Zrt. jogi képviselője szerint akár azonnal meg tudják kezdeni a károsultak kifizetését, ha a kormány hozzájárul ahhoz, hogy a társaság ismét önállóan működjön.

Per előtti felszólító levelet írt a Mal Zrt. vezetőségének Magyar György, a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak jogi képviselője. Az ügyvéd az InfoRádiónak elmondta: az üzenet célja egyrészt az, hogy tisztázzák a kártalanítás jogalapját és a károk mértékét számokkal kifejezve, másrészt tudni akarják, miként áll mindehhez a cég.

Kezdődhet az egyeztetés

Magyar György közölte, hogy a megkereső levélre pozitív válasz érkezett, ezért szerdán a felek képviselői elkezdhetik az egyeztetést.

Hozzátette: az ügyben résztvevő jogászok nem csak magánszemélyeket, hanem az önkormányzatokat (például Devecserét és Somlóvásárhelyét) is képviselik, mivel középületeket is értek károk.

Egy másik tétel a helybéliek jelentős vagyoni és nem vagyoni kára, ezekhez társulnak még a személyiségi jogi kártételek. Akiknek ugyanis nem tette tönkre teljesen a házát az iszap, azoknak is elértéktelenedett az ingatlana, használhatatlanná vált a földje, és ezzel az életlehetőségeik is jelentősen csökkentek - fejtette ki a jogi képviselő.

Tolnay Lajos, a Mal Zrt. elnöke korábban azt nyilatkozta, hogy évi 300 millió forintot, vagyis összesen másfél milliárdot fizetnének öt éven át a károsultaknak.

Magyar György úgy véli, sikerülhet peren kívül megegyezni a károkozókkal. A Mal Zrt. által ajánlott évi 300 millió forintos talanítást viszont egyelőre nem tudja nagyságrendi szempontból értékelni. Leszögezte azonban, hogy ez az összeg biztosan nem lesz elegendő a teljes kártalanításra.

Talán csak az önkormányzatoknak jelenthet segítséget, ha a Mal Zrt. hosszú távon téríti meg a károkat, de az embereknek azonnali kártalanítás kell kapniuk, mert nekik rövidesen be kell fűteniük a lakásukban - jelentette ki a jogász.

Visszakéri önállóságát a Mal Zrt.

A Mal Zrt. jogi képviselője szerint a cég továbbra sem érzi magát felelősnek a katasztrófáért, de - miként az InfoRádiónak elmondta - mivel a felelősség kivizsgálása évekig is eltarthat, ezért hozta létre a vállalat a már említett másfél milliárd forintos alapot.

Azt Ruttner György is elismerte, hogy a károk mértékét egyelőre nem lehet pontosan megállapítani. Éppen ennek tisztázása érdekében ülnek tárgyalóasztalhoz a károsultak ügyvédeivel - tette hozzá.

A jogász szerint akár azonnal is meg tudják kezdeni a károsultak kifizetését, ha a kormány hozzájárul ahhoz, hogy a társaság kikerüljön az állami irányítás alól, és ismét saját maga működhessen - természetesen a biztonsági szabályok fokozott ellenőrzése mellett. Ez a feltétele annak, hogy a cég kigazdálkodhassa a felajánlott évi 300 millió forintot - szögezte le az ügyvéd.

Hanganyag: Kálló Izabella


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Magyar György
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Ruttner György
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást