Hatodszor készítette el a Heti Válasz és a CEMI Kft. a magyarországi felsőoktatási intézmények rangsorát. Eszerint úgy tűnik, megindult a felsőoktatás mennyiségi és minőségi szelekciója.
A Heti Válasz vezető szerkesztője azt mondta: hat év nagy idő, és látszik, hogy azoknál az intézményeknél, amelyek ez idő alatt végig az élvonalban végeztek, nyilvánvalóan magas színvonalú képzés zajlik. Ez a rangsor tehát egy nagyon fontos brand, amelyre az egyetemek és főiskolák is odafigyelnek - tette hozzá Devich Márton.
Vadas László szerint az állásinterjúk alapján az szűrhető le, hogy az munkahely elnyerése és a fizetés megállapítása szempontjából fontos, hol szerezte a jelölt a diplomáját. Ez a kritérium azonban évről évre veszít a jelentőségéből - jegyezte meg a szakember. Néhány éve még egyértelműen előnyben részesítették azokat, akik neves egyetemről érkeztek, mára viszont ez önmagában nem elegendő; kell, hogy legyen mellette valamilyen szakmai gyakorlat is - indokolt Vadas László.
Ha a munkáltatók azt látják, hogy egy felsőoktatási intézményben igen jó az elméleti oktatás színvonala, de semmilyen gyakorlati képzést nem kapnak a diákok, akkor óvatosabbak a felvételiző megítélésénél - fejtette ki a CEMI igazgatója, aki szerint ma már ugyancsak fontos a bizonyítottan jó nyelvtudás is.
Devich Márton ezzel szemben úgy véli, hogy az egyetemeknek, főiskoláknak mégiscsak fontos a rangsor. Szerinte a világ abba az irányba halad, hogy egyre többet és jobbat kell teljesíteni. Ez látszik a Heti Válaszban olvasható statisztikából is, mivel az első helyen szereplő intézmény pontszámai jóval magasabbak, mint az utolsó helyezetté.
Hanganyag: Hlavay Richárd