Pecsét nélkül nem érvényes a szavazólap

InfoRádió / MTI
2010. október 3. 10:04
Nem tekinthető érvényesnek az a szavazólap, amelyet a szavazatszámláló bizottság nem pecsétel le a választópolgár jelenlétében.

A szavazólapokat tilos előre lebélyegezni; azokat csak a választópolgár jelenlétében pecsételheti le, azaz "érvényesítheti" a bizottság egyik tagja.

Amikor a választó megjelenik a szavazatszámláló bizottság előtt, a bizottság először ellenőrzi a személyazonosságát és a lakcímét, valamint azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben.

Ha szerepel a választói névjegyzékben, akkor a bizottság egyik tagja a szavazólapot a hivatalos bélyegzővel lepecsételi, és a hozzá tartozó borítékkal együtt átnyújtja a választópolgárnak.

A szavazólapokat többféle biztonsági jellel is ellátták, így például mikroírással és UV-festékkel. A biztonsági jelek idén először a szavazólap hátoldalán vannak, a szavazók számára is jól láthatóan. Az UV-festék egyebek mellett a választás évét mutatja az UV-lámpa alatt.

A választópolgár a névjegyzéken aláírásával igazolja, hogy átvette a szavazólapot. Az írásképtelen választópolgár helyett a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket, e körülmény feltüntetésével.

A szavazólapok és a boríték átnyújtása után a szavazatszámláló bizottság - kérésre - elmagyarázza a szavazás módját, de a választót nem befolyásolhatja döntésében.

Érvényesen szavazni a jelölt (a megyei közgyűlés választásán a lista) neve melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal (+ vagy x jellel) lehet.

A szavazat érvényességét - ha az egyéb feltételeknek megfelel - nem érinti, ha a szavazólapra bármilyen megjegyzést írtak. A ceruzával leadott szavazat azonban érvénytelen.

Szavazni csak a szavazóhelyiségben lehet, de a szavazófülke használata nem kötelező. A szavazólapok kitöltésének ideje alatt csak egy választópolgár tartózkodhat a szavazófülkében.

Miután a választópolgár kitöltötte a szavazólapot, azt borítékba teszi, és az urnába dobja. Ha az urnába helyezés előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, kérésére a bizottság az elrontott szavazólap helyett újat ad. A cserére egy esetben, és csak az urnába helyezés előtt van mód.

Az elrontott szavazólap hátoldalára a szavazatszámláló bizottság felvezeti a "rontott" megjegyzést, és azt bevonja. Az elrontott szavazólapok számát a választás szavazóköri eredményéről készült jegyzőkönyvben rögzítik.