Tovább perli a magyar múzeumokat a Heczog-család

Infostart
2010. július 29. 16:57
A magyar állam hivatalosan még nem értesült arról, hogy Herzog Mór Lipót örökösei beperelték a magyar államot. A család szerint Magyarország jogtalanul birtokol több olyan festményt, amelyet a '40-es években a nyilas hatalom rabolt el a zsidó származású műgyűjtőtől. Állítólag 100 millió dollár értékű gyűjtemény van a magyar múzeumokban, amely egykor a Herzog családé volt.

A Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, az Iparművészeti Múzeum és a Műegyetem ellen indított újabb pert egy washingtoni bíróságon az Egyesült Államokban élő Herzog család.

Herzog Mór Lipót örökösei azt állítják, hogy a magyar állam által működtetett intézmények jogtalanul birtokolnak 44 olyan műalkotást, amelyet a 40-es években a nyilas karhatalom rabolt el az egykori zsidó származású műgyűjtőtől.

Köztük vannak El Greco, Munkácsy, Renoir, Velazquez és Monet festmények is. A jogi huzavona már két évtizede tart. A Fővárosi Ítélőtábla két évvel ezelőtt a magyar-amerikai vagyonjogi szerződésre hivatkozva - jogerősen kimondta, hogy a magyar állam különböző jogcímeken tulajdonjogot szerzett a festményekre.

A magyar állam ráadásul azzal érvel, hogy a nyilas elkobzásért a család már a rendszerváltás előtt megkapta a kártérítést. Az amerikai bíróságon indított fő felperesnek az egyik 44 éves dédunokát nevezték meg az örökösök, ezzel is jelezve a magyar hatóságoknak: a kivárás nem megoldás.

A Los Angeles Times-nak adott interjúban David de Csepel elmondta, 1995-ben Magyarországon járt, ekkor látta a Szépművészeti Múzeumban dédapja egykori képeit, és ekkor erősödött fel benne az érzés, hogy vissza kell szerezni a képeket.

Azt mondta, nem azt akarja, hogy az otthoni falán lógjanak a képek, csak igazságot szeretne a családnak. Az örökösök nemcsak a 44 műalkotást szereznék vissza, hanem bírósági úton azt is követelik, hogy a magyar állam készítsen leltárt a birtokában lévő összes Herzog-műkincsről.

Ügyvédjük a napilapnak megjegyezte, hogy több ország is birtokol Herzog-képeket, de sem Ausztriával, sem Németországgal nem volt annyi gondjuk, mint Magyarországgal.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium a közleményében azt írta, a magyar állam tudomásul vette a két évvel ezelőtti bírósági ítéletet, amely elutasította a felperesek kérését. Mivel a kormány még nem kapta meg az új keresetet, nem is tud az ügyben állást foglalni.

Az MTI-nek nyilatkozó nemzetközi jogász szerint akár egy évtizedig is eltarthat a Herzog-gyűjtemény miatt a magyar állam és a magyar múzeumok ellen Washingtonban indított polgári per.

Kende Tamás elmondta: ha viszont egyszer az örökösöknek kedvező döntés születik, akkor a végrehajtáskor, az ítélet tartalmától függően akár le is foglalhatják az Egyesült Államokban lévő magyar állami tulajdonú vagyontárgyakat.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Nagy Tamás összefoglalója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Kende Tamás
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást