A jelentkezők harmadát nem vették fel sehova

Infostart
2010. július 23. 15:11
A felsőoktatási intézményekbe jelentkezők 30 százalékát nem vették fel egyetlen helyre sem, továbbra is alacsony pontszámmal lehet bejutni a természettudományos képzési területekre, és nem megoldott a tanárképzés problémája sem - hangzott el a felvételi ponthatárok kihirdetése után tartott sajtótájékoztatón.

2012-ben a bejutáshoz szükséges minimális ponthatár 200-ról 240-re nő; 2013-ban pedig kötelező lesz egy tárgyból - a kormány szándékai szerint a képzési területhez kapcsolódóan - emelt szintű érettségit tenni - sorolta a változásokat a felsőoktatásért felelős államtitkár-helyettes.

Miközben átlagosan 300 és 350 pont között alakultak idén a határok, van olyan hely, ahol 203 ponttal be lehet jutni mérnök-informatika, vagy 240-nel természettudományos szakra - említette a problémák között Dux László.

Az adatok elemzéséből kiderül az is, hogy több mint 2800 jelentkező úgy jutott csak be egy egyetemre vagy főiskolára, hogy többletpontot kapott például azért, mert gyesen vagy gyeden van, vagy hátrányos helyzetűnek számít. Dux László az InfoRádió kérdésére válaszolva elmondta: ezen a rendszeren szeretnének változtatni.

Ugyancsak változtatni fognak a tanárképzés rendszerén, ám erről őszig nem kívánt részleteket elárulni a helyettes államtitkár. Annyi mindenesetre látszik, hogy fizika, kémia és biológia tanárnak idén 35 főt vettek fel, ez pedig Dux László szerint biztosan nem pótolja a nyugdíjba menő kollegák számát.

A helyettes államtitkár, kérdésre válaszolva elmondta: az Európa 2020 stratégiai terv szerint a 35 éves átlagéletkorú népesség 40 százalékának kell diplomával rendelkeznie. Dux László kifejtette: jelenleg a beiskolázottak 35 százaléka nem szerez diplomát, ezt az arányt 29 százalékra kell csökkenteni. Tehát Magyarországon a következő években nem lehet a diplomás képzés visszaszorítására számítani.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást