Paczolay: függetlenedniük kell a politika által jelölt alkotmánybíráknak

Infostart
2010. július 16. 15:50
Az Alkotmánybíróság elnöke szerint a bíróválasztás a politika egyetlen lehetősége arra, hogy beleszóljon az alkotmánybíráskodás folyamatába. Paczolay Péter úgy véli: a fő kérdés az, hogy a politikai eljárással megválasztott bírák tudnak-e később függetlenedni.

Politikai folyamat része az alkotmánybírák jelölése. Ez az egyetlen terület, ahol a politika beavatkozhat az alkotmánybíráskodás folyamatába. A kérdés, hogy az politikai eljárással megválasztott alkotmánybírók, a testületbe kerülve miként tudnak függetlenné válni - közölte az Alkotmánybíróság elnöke.

Miután tárgyalt az amerikai Legfelsőbb Bíróság egyik tagjával, Paczolay Péter elmondta: Politikai kötődésektől függetlenül azt tapasztalható, hogy a bíróságra politikusként érkező bírák függetlenként dolgoznak tovább, mert a testület ezt garantálja. Erre Amerikában számos példa van - tette hozzá a jogász.

Paczolay szerint döntő kérdés, hogy az új magyar alkotmányos szerkezetben az Alkotmánybíróságnak és a tagjainak is megmarad-e a függetlensége.

A testületbe lépők helyzete, gondolkodása és viszonyítási alapja is megváltozik, hiszen elsősorban bírótársaikhoz kell alkalmazkodniuk, és nem a külső politikai elvárásokhoz - fejtette ki az Alkotmánybíróság elnöke.

Szintén kérdéses, hogy milyen szerepet szán az Alkotmánybíróságnak az új rendszerű alaptörvény. Hatásköri és eljárási változásokra mindenképpen szükség van - folytatta az elnök, aki beszámolt arról, hogy Amerikában évente tízezer ügy érkezik a Legfelsőbb Bírósághoz, ebből ötszázzal foglalkoznak, és csupán kilencvenben hoznak döntést.

Ez minden európai alkotmánybíró álma. De nálunk ritkán választhatja meg a testület az ügyeket alkotmányossági súlyuk szerint. Ez is oka a magyar bíróságok túlterheltségének - jegyezte meg Paczolay Péter.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást