Egyre feszültebb a hangulat az árvízi területeken

Infostart
2010. június 9. 18:06
A következő napokban a Duna és a Tisza középső szakaszán kell védekezni az árvíz ellen, a borsodi gátakról azonban már visszarendelték a rendőröket. A tiltás ellenére egyre többen mennek vissza az elöntött házakba, az átmeneti szállásokon pedig gyakoriak a konfliktusok - számolt be a jelenlegi árvízi helyzetről Dobson Tibor az InfoRádiónak.

Az árvíz elleni védekezés miniszteri biztosának szóvivője kiemelte, a Duna csütörtökön és pénteken Mohács és Baja térségében, a Tisza pedig jövő hét kedden Szolnoknál fog tetőzni. "Ezeken a területeken már megkezdték a szükséges védekezési munkákat, amelyekben az önkormányzatok és a vízügyi szakemberek vesznek részt, a honvédségnek és a rendőrségnek eddig nem kellett beavatkoznia" - mondta Dobson Tibor.

Egyre több a konfliktus az átmeneti szállásokon

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei gátakon már nem dolgoznak rendőrök, kivéve Ongát, ahol még most is körülbelül százan töltik a homokzsákokat. "A többiek visszatérhettek az állomáshelyükre, viszont több száz rendőr a településeken maradt, ők az elhagyott házakat őrzik" - magyarázta a szóvivő.

Az InfoRádió kérdésére elmondta, összesen 4300 embernek kellett elhagynia otthonát, ők ismerősöknél, rokonoknál vagy közösségi szállásokon tartózkodnak. A híradások szerint egyre gyakoribbak a konfliktusok, ezeket pszichológusok bevonásával próbálják kezelni. "Sokan visszatértek a házukba megnézni, hogy lakható-e. Ezt azért nem javasoltuk, mert sok ház még mindig vízben áll, ráadásul a víz fertőzött" - tette hozzá Dobson Tibor.

A lakosság és a tűzoltók közötti konfliktusokról szólva elmondta, a lakók sok helyen ragaszkodnak hozzá, hogy a tűzoltók szivattyúzzák ki a vizet a pincéjükből, ez azonban addig nem lehetséges, amíg az árkok is tele vannak. "Csak akkor érdemes szivattyúzni, ha a víz már biztosan nem tud visszafolyni a pincékbe, különben kimossa a házak alapját" - magyarázta a szóvivő. Hozzátette, az épületek fertőtlenítése után azt kell eldönteni, hogy mely házakba költözhetnek vissza az emberek, és melyekbe nem. Ha ez megtörtént, akkor készülhet kárfelmérés, és kezdődhet meg a kárenyhítés.

Nincs elzárt település

Dobson Tibor kiemelte, már nincs olyan település, amelyet egyáltalán nem lehet megközelíteni közúton, az áram- és vízszolgáltatás azonban sok helyen akadozhat, ugyanis ezeket csak az épületek fertőtlenítése és statikai ellenőrzése lehet visszakapcsolni. "Addig palackos vagy zacskós vízzel és lajtoskocsival oldjuk meg az ívóvízellátást" - tette hozzá.

Hanganyag: Herczeg Zsolt


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást