Több mint 770 kilométeren tart az árvízvédelmi készültség

InfoRádió / MTI
2010. május 18. 13:30
Több mint 770 kilométeren tart a védelmi készültség, ebből 130 kilométeren, a Sajón és a Hernádon rendkívüli a készültség mértéke - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vízügyi szakállamtitkára kedden délelőtt. Kóthay László budapesti sajtótájékoztatóján beszámolt arról is, hogy egyre nő a belvízzel borított területek nagysága; jelenleg 72 ezer hektár van víz alatt az országban.

Észak-Magyarországon soha nem tapasztalt áradás kezdődött. Minden idők legnagyobb árvizét mérték a Bódván, a Hernádon, a Zagyván, a Tarnán, az Ipolyon és a Sajón, ám jó hír, hogy az utóbbin már megkezdődött az apadás - mondta Kóthay László.

Kritikus a helyzet a Bódván Edelény fölött, ahol éjszaka átfolyt a víz a töltés fölött. A vízügyi szakemberek azóta zúzott kővel stabilizálták a helyzetet. Harmadfokú a készültségi fokozat 338 kilométernyi védvonalon: a Zagyván, a Tarnán és a Taktán. Másodfokú készültséget tartanak fenn a vízügyi szakemberek 234 kilométer hosszon, az Ipolyon, a Túron, a Lónyay főcsatornán és a Zagyva alsó szakaszán. Elsőfokú készültség csak a Bodrogon van 68 kilométeren - tette hozzá.

Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője elmondta, hogy hétfőn 3.300 riasztást kaptak, ez mintegy tizenötszöröse az átlagos adatnak. Közlése szerint jelenleg 1.428 ember van kényszerűségből távol az otthonától, de a kitelepítettek száma folyamatosan változik.

Az újságíróknak kiosztott sajtóanyag szerint a Balaton vízállása 117 centiméter, ez meghaladja az engedélyezett szintet, ezért az alacsony déli part érdekében a Sión keresztül tart a vízeresztés.

Az elmúlt 24 órában az árvízi védekezésben csaknem 1.800-an vettek részt.

Milliárdos viharkárok vannak az agrárvilágban

Több milliárd forintos kárt okozott a hétvégi esőzés és vihar az ország mezőgazdaságában. A Magyar Agrárkamara közleménye szerint az országban több mint 150 ezer hektárt - ennek fele szántó - boríthat belvíz, amelynek egy része biztosan pusztító lesz, ugyanis a környékbeli folyók, csatornák telítettek, így szinte lehetetlen a földekről levezetni a fölösleget.

A legnagyobb gondok Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Nógrád, Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron megyében vannak, de hátráltatja a szántóföldi munkákat a rossz időjárás Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyében is - derül ki a MA felméréséből.

A következő napokban, hetekben a hétvégi vihar és vízkár hatásai megtöbbszöröződhetnek attól függően, hogy a gazdálkodók rá tudnak-e hajtani időben a földekre gépeikkel, s elvégezhetik-e a szükséges növényvédelmi beavatkozásokat - hívja fel a figyelmet a kamara.

Amennyiben nem sikerül időben védekezni, a gabonákban számottevő lehet a gombás megbetegedés, rozsdásodások, fuzárium-fertőzések indulhatnak el. A szőlőkben, gyümölcsösökben a gally- és vesszőtörésekkel kell foglalkozni, s permetezni. Mindez többletkiadás a gazdálkodóknak. Ráadásul sok tízezer hektáron az idén már másodszor semmisül meg a vetés.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Litauszky Balázs tudósítása
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Fõigazgatóság szóvivõje
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Molnár Oszkár, Edelény polgármestere
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályvezetõje
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást