Sokkal nehezebb felfedezni a korrupciót és fellépni az ellen a szétaprózott önkormányzati szférában - mondta az InfoRádiónak a Transparency International jogi tanácsadója. Földes Ádám szerint önmagában az önkormányzati képviselők létszámának csökkentése nem lenne elég a probléma megoldásához.
A szakértő szerint a legnagyobb gond a közbeszerzésekkel van, de a helyzet rendezéséhez azt is vizsgálni kellene, hogyan bánnak az egyes önkormányzatok a tulajdonaikkal, ingatlanjaikkal. Ugyancsak fontos kérdés, hogy kiből lesz egy önkormányzatnál köztisztviselő, mi alapján kerül egy bizonyos posztra, illetve hogyan fizetik meg, és mi az oka annak, ha korrupcióba keveredik.
A problémák közé sorolta Földes Ádám azt is, hogy jelenleg nincsen olyan szervezet, amely ellenőrizné, hogy törvényesen működnek-e az önkormányzatok, hiszen a közigazgatási hivatalok jó ideje nem gyakorolnak felügyeletet felettük. A jogász szerint a nyilvánosság kontrolljára sem lehet hagyatkozni a korrupciós ügyekben, mivel sok apró önkormányzat esetében talán még a helyi sajtó sem számol be arról, ha gyanús üzletek köttettek.
A Transparency International jogi tanácsadója szerint olyan átfogó reformra lenne szükség, amely együtt járna az önkormányzatok számának csökkenésével. Ha kevesebb lenne a hivatal, átláthatóbbá válnának a pénzmozgások és a döntéshozatal.
Földes Ádám úgy véli, erre megoldást jelenthetnének a kistérségi szinten összevont önkormányzatok; ez nem csak hogy kevésbé elaprózottá, de jobban ellenőrizhetővé és olcsóbbá is tenné a rendszert, csökkentve a korrupciós kockázatot is.
Hanganyag: Sigmond Árpád