eur:
392.64
usd:
366.12
bux:
66775.82
2024. április 25. csütörtök Márk

Schmidt Mária: Románia és Magyarország egymásra van utalva

Románia és Magyarország egymásrautaltságáról beszélt a Terror Háza Múzeum főigazgatója csütörtökön Budapesten, az intézmény alapítványa által létrehozott Petőfi-díj átadásakor.

A közép-európai népek szabadságáért végzett tevékenységet elismerő, 10 ezer euróval járó díjat idén Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke, európai parlamenti képviselő és Gabriel Andreescu író, publicista, a romániai Nemzeti Megmentési Front korábbi tagja vette át Hernádi Zsolttól, a MOL Zrt. elnök-vezérigazgatójától.

Schmidt Mária azt mondta, hogy a két ország ma ugyanúgy egymásra van utalva, mint húsz éve, a rendszerváltozás idején: ma a geopolitikai helyzet megváltozása, akkor a kommunizmusból szerzett tapasztalatok kötötték össze Romániát és Magyarországot.

A főigazgató emlékeztetett arra, hogy Romániában nem volt szervezett ellenállás a kommunizmus ellen, de egy ember, Tőkés László is elég volt ahhoz, hogy megdőljön a politikai rendszer.

A temesvári és bukaresti forradalmak során a románok és magyarok "egyet akartak és együtt akarták". Ez az eseménysorozat példa a román és magyar összefogásra, melynek során magyarok és románok egyaránt haltak hősi halált. Tőkés László számára is természetes volt a soknemzetiségű létforma, a románok és a magyarok egymás mellett élése - fogalmazott.

Schmidt Mária megjegyezte: Gabriel Andreescu házi őrizetben volt rendszerellenes tevékenysége miatt a kommunizmus alatt, amikor a politikai elit a magyarok ellen uszította a románokat.

Az etnikai alapú indulatokat "a régi szekus elit" 1990 után is ébren tartotta - tette hozzá.

A kitüntetettek Bajnai Gordon kormányfő levélben üdvözölte. A Tőkés Lászlónak címzett levélben az áll, hogy a református lelkész szembeszállt a hatalommal, és hitet adott a társadalomnak, hogy a rabigát le lehet rázni. A másik levélben a miniszterelnök kiemeli, hogy Gabriel Andreescu "bátorsága a diktatúrában sokaknak adott erőt", a kommunizmus bukása után pedig megvédte a kiharcolt szabadság vívmányait.

Címlapról ajánljuk
Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.

Orbán Viktor: idén lezárhatjuk a nyugati civilizáció egy dicstelen korszakát

Megkezdődött a Millenárison a Konzervatív Politikai Akció Konferenciája (CPAC Hungary), a kétnapos rendezvény megnyitóján a miniszterelnök is beszédet mondott. Úgy látja, a progresszív liberális szellem rosszabbá tette a világot, háborúkat szított, el akarta pusztítani a nemzeteket. Szerinte e szellem hívei ugyanúgy építik ki a hatalmukat, mint annak idején a kommunisták, a folyamatot öt pontba szedte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Itt vannak a friss számok - Drága a magyar benzin?

Itt vannak a friss számok - Drága a magyar benzin?

Az Európai Bizottság adataira támaszkodva a KSH heti rendszerességgel fogja közzétenni a saját régiós üzemanyagár-rangsorát péntekenként, ami azért fontos, mert ez a statisztika fogja az alapját adni egy esetleges kormányzati beavatkozásnak az üzemanyagpiacon. A hivatal módszertanának torzító hatásai miatt mi is elvégezzük a regionális összehasonlítást, a számításba vett országok köre azonban azokra korlátozódik, amelyek valós alternatívát nyújthatnak a hazai autósok számára, ha túl drágának találnák a benzint a magyar kutakon. Vajon mekkora a különbség a két módszertan által kalkulált régiós átlagárak között, és mennyire tér el ezektől a hazai üzemanyagár?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×