A feszes mellben gyakoribb a mellrák

Infostart
2009. október 29. 10:11
Az utóbbi években egyre gyakoribb, hogy fiatal nőknél diagnosztizálnak emlőrákot. Az általánosan elterjedt mammográfiás eljárással csak a tünetek jelentkezése után vizsgálnak 45 év alatti nőket. Egy új fejlesztésű technológia révén röntgensugárzás nélkül is kimutatható a rosszindulatú elváltozás.

Magyarországon évente mintegy 2500 nő veszíti életét emlőrákban, a megbetegedések száma azonban évről évre emelkedik. A korán felfedezett rosszindulatú daganat az esetek 90 százalékában gyógyítható. Az emlődaganat egyre gyakoribb a fiatalok körében, mára a fiatal nők esetében a leggyakoribb rosszindulatú rákos megbetegedés.

Magyarországon egyedül a MeDoc Egészségközpontban használnak úgynevezett CT-lézer mammográfia készüléket, amelyet elsősorban a fiatal, feszes mellű nőknek ajánlanak a központ munkatársai.

A fiatal nők mintegy 40 százalékának van ilyen típusú melle, amelyben a rosszindulatú daganatok előfordulási aránya többszöröse a más típusúakénál.

Az ilyen mellek esetében - amelyet a szakirodalom dense emlőnek nevez - a leggyakoribb, hogy a diagnosztika során hiba adódik, a sűrű szövetű mellben ugyanis nehéz kimutatni a rosszindulatú daganatot.

Az Egyesült Államokban éppen ennek a melltípusnak a vizsgálatára fejlesztették ki a CT-lézer mammográfiás készüléket, amellyel azok a nők is megvizsgáltathatják magukat, akik még szeretnének gyermeket - mondta az InfoRádióban Vértes András, a központ vezetője.

Az eljárást nem támogatja az egészségbiztosító.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást