Retkes Attila: az SZDSZ támogatja a külhoni magyarok állampolgársághoz jutását

InfoRádió / MTI
2009. október 21. 19:34
A liberális magyarságpolitika alapvetése, hogy a magyar állampolgársághoz minden, magát magyarnak valló és arra igényt tartó személynek joga van, attól függetlenül, hogy Magyarországon vagy külföldön él - mondta Retkes Attila, az SZDSZ elnöke Kecskeméten.

Az SZDSZ három feltétellel támogatja az 1993-as, állampolgárságról szóló törvény módosítását, melyek teljesülése esetén, egyéni kérvényezés útján, könnyített eljárással megkaphatnák a kérelmezők a magyar állampolgárságot - mondta a pártelnök.

A módosítás elfogadásával pontosítani kell a szociális ellátórendszerekhez való hozzáférést, ami a párt elképzelése szerint azt jelentené, hogy a ténylegesen át nem települt állampolgárok társadalombiztosításra nem lennének jogosultak. Feltételük szerint, a választójog és a választhatóság feltétele az életvitelszerű magyarországi tartózkodás.

Retkes Attila szerint, az Európai Uniónak is az egyetértését meg kell szerezni, és a határos országokat is tájékoztatni kell a törvénymódosításról, de ez nem azt jelenti, hogy az ő beleegyezésüket is meg kell kérni.

Az MSZP testületei hivatalosan nem foglaltak még állást a Fidesz és a KDNP kettős állampolgárságra vonatkozó javaslatáról, de a párt szerint megvitatandó és továbbgondolandó az előterjesztés - mondta Juhász Ferenc elnökségi tag budapesti sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva még kedden.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője kedden a kettős állampolgárságról benyújtott javaslatukkal kapcsolatban kijelentette: bízik abban, hogy Gyurcsány Ferenc távozása után a szocialisták felülvizsgálják az öt évvel ezelőtti álláspontjukat, és támogatni fogják az indítványt.

A Semjén Zsolt (KDNP), Simicskó István (KDNP) és Németh Zsolt (Fidesz) jegyezte indítvány eltörölné a magyar állampolgárságról szóló jogszabályból azt a feltételt, amely szerint az igénylőnek életvitelszerűen Magyarországon kell élnie. A javaslat szerint meghatározott feltételek esetén - egyéni kérelemre - kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt, és magyar nyelvtudását igazolja.