Tölgyessy: Mára a korrupció kultúrává vált

Infostart
2009. október 5. 10:59
A mostanában napvilágra került szokatlanul sok korrupciós ügy nem a gyógyulás, sokkal inkább a kormányzat szétesésének a jele, a hatalom egyszerűen már nem tudja kézben tartani a dolgokat - mondta a Kossuth Rádió reggeli műsorában Tölgyessy Péter. A megoldás az alkotmányjogász szerint az lehetne, ha pontosan kimondanánk, kinek mi jár, és egyszerűsítenénk, de betartanánk végre a szabályokat, ám a "táborelvű Magyarországon" erre nem lát sok esélyt.

A magyarországi korrupcióról szinte semmit nem tudunk, adat alig van, de az biztos, hogy az évi négyszázezer ilyen büntető ügy nagyon kevés - mondta az MR1-Kossuth Rádióban Tölgyessy Péter. A felmérések szerint a magyarok nagyon korruptnak tartják magukat, és nagyon veszélyes, hogy a korrupció mintha kezdene intézményesülni, ez pedig egyértelműen Kelet felé tolja az országot - vélte az alkotmányjogász.

A Kossuth Rádió reggeli műsorában az alkotmányjogász úgy vélte: rendszerváltás még rontott is a helyzeten, hiszen a tömeges privatizációval, a hatalmas vagyonokkal sokkal nagyobbak lettek a tétek is, miközben a társadalom fenntartja a szocializmusból örökölt egyenlőségeszmét, és máig nem sikerült világossá tenni, kinek mi jár pontosan.

Mindenki úgy érezheti, többet elvehet, és törvénytelenül is átlépheti a határokat - mondta Tölgyessy Péter, aki szerint erre a jelenségre jó példák a politikusi fizetések. Az alapbérek máig rendkívül alacsonyak, a növekedésük is jóval elmarad az átlagbértől, de a társadalom elfogadja a mellékes képviselői jövedelmeket, a költségtérítéseket, az álláshalmozásokat, és a parlamentáris rendszert lassan a maga képére formázza.

Mélyül a gödör

Ebből a körből nagyon nehéz lesz kitörni, mert a bajok egyre nagyobbak - mondta Tölgyessy Péter. A szabályozásban már nagyon jók vagyunk, de ezek a szabályok nem élnek, sőt, inkább ártanak, és további kihágásokra ösztönöznek.

A rendszer bonyolult, új és új eljárásokat teremt, ami pedig mindig egy újabb lehetőség a korrupcióra. Ahogy távolodunk a központi hatalomtól, úgy mélyül a gödör: az önkormányzatoknál, egyetemeken nagyobb a baj, úgy tűnik, a civil társadalom egyszerűen nem nőtt fel ahhoz, hogy ellenőrizzen, így mára a korrupció kultúrává vált.

A megoldás az alkotmányjogász szerint az lehetne, ha pontosan kimondanánk, kinek mi jár, egyszerűsítenénk, de betartanánk végre a szabályokat, és kizárnánk az olyan folytatásokat, amikor például egy APEH-elnökből adótanácsadó lesz, vagy egy volt rendőr bűnözőket véd.

Tölgyessy Péter ugyanakkor borúlátó, mert úgy vélte: amíg Magyarországon a táborok folyamatosan felmentést kapnak saját közönségüktől, nehéz lesz a korrupciót megfogni, így az tovább erősíti lemaradásunkat.