A gazdasági válság visszavetette a dőzsölésünket

Infostart
2009. augusztus 16. 11:05
A gazdasági válság felerősítette az emberek paternalizmusát: ismét az államtól várják a gondoskodást, bár közben kevéssé bíznak a közintézményekben - mondta az InfoRádióban a Medián kutatásvezetője. Karácsony Gergely beszélt arról is, hogy a gazdasági válság alapvető társadalmi változást is hozott Magyarországon: a rendszerváltás óta egyre népszerűbb hedonista életcélok helyett az elmúlt fél évben felértékelődtek a hagyományos értékek.

Két, látszólag ellentmondó lakossági vélekedés áll egymással szemben: az emberek nem bíznak az állami intézményekben, mert azt gondolják, hogy az állam rossz gazda. Ezzel szemben a másik attitűd az, hogy az emberek elvárnak bizonyos szolgáltatásokat az államtól - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Medián kutatásvezetője.

Karácsony Gergely éppen ezért nem tartja teljesen helytállónak azt a nézetet, miszerint a magyar választók túl paternalisták és az államtól várnak mindent, mert közben jelen van a szkepszis, a bizalmatlanság is.

Úgy véli: a gazdasági válság hatására minden szereplő megpróbál visszabújni az állam védőszárnyai alá - erre az egyik példa a nyugdíjrendszer: sokan az öngondoskodást választották, és beléptek a magánnyugdíjrendszerbe, ám most kiderült, hogy a tb nyugdíjrendszer hozamai kedvezőbbek. Az állam most megpróbálja újra kinyitni a nagy vesztesek előtt a kapukat, hogy térjenek vissza az állam védőszárnyai alá.

Az egészségügyi rendszer kapcsán is volt egy politikai szándék, hogy az öngondoskodás irányába mozduljon el és a magántőke nagyobb szerepet kapjon, de egyértelműen lehet látni, hogy az emberek az államtól várják a megoldást - magyarázta a kutató.

A gazdasági válság és az értékek

A tavaly ősszel jelentkező pénzügyi és gazdasági válság alatt bizonyos kérdésekben a magyar közvélekedésben nagyobb változás történt, mint az elmúlt bő másfél évtizedben - állítja Karácsony Gergely, aki hozzátette: az elmúlt évtizedek tendenciája az volt, hogy az absztrakt értékek (egyenlőség, szabadság, béke) csökkentek a magyarok szemében, miközben a hedonista, az élet élvezetével kapcsolatos értékek nőttek.

Erősödtek az úgynevezett posztmateriális, az anyagi javakon túlmutató belső értékek is, mint például a harmónia és a boldogság - állítja a kutató, aki hangsúlyozta: az elmúlt fél évben ezeknek a korábban egyre jobban felfutó értékeknek a jelentősége nagy mértékben visszaesett, és azok jöttek fel, amelyek ugyan korábban is alapvetők voltak, de most még jobban fontossá váltak - mint például a családi biztonság .

Hanganyag: Hlavay Richárd


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Karácsony Gergely 1.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Karácsony Gergely 2.
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást