Õssejt-botrány: a fővárost nem érdekli, ki a felelős

Infostart
2009. augusztus 11. 16:52
A fővárosi önkormányzat egészségügyi bizottsága elfogadta a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója és a kórház felügyelő szerve által nyújtott tájékoztatást - egyébre azonban nem jutott a testület. Nem kezdeményeztek vizsgálatot a kórház és a területének egy részét bérlő Róbert Kft. viszonyának vizsgálatára és a főigazgató felelősségét sem vizsgáltatják.

A Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottságának rendkívüli ülésén a testület elfogadta a Vadnai Marianna, a kórház főigazgatója és a Tüttő Kata, az intézmény felügyelő tanácsának elnöke által nyújtott tájékoztatást az őssejt-botrányként ismertté vált ügyről.

Mint Szolnoki Andrea, a bizottság elnöke fogalmazott: "A tájékoztatást tudomásul vettük, ennyi történt."

Mint ismeretes, a Nemzeti Nyomozó Iroda emberi test tiltott felhasználásával gyanúsít négy személyt, akik a rendőrök szerint illegális őssejt-kezeléseket végeztek. A Budai Központi Kerületi Bíróság az ügyben egy amerikai, egy ukrán és két magyar állampolgárt helyezett első fokon előzetes letartóztatásba. Mára két személy maradt előzetes letartóztatásban, ketten pedig házi őrizetben vannak.

A gyanú alapján egy amerikai állampolgár egy magyar irányítású őssejt-kutató labor és egy magyar tulajdonú magánklinika szervezésében, anyagi ellenszolgáltatás fejében 2007-től napjainkig őssejt-kezeléseket végzett a magánklinika épületében.

Az érintettek egy-egy kezelésért általában 25 ezer amerikai dollárt vagy ötmillió forintot fizettek. Lapinformációk szerint a gyanúsítottak közül hármat a Nyírő Gyula Kórház területén a Róbert Károly korúti Egészségügyi Szolgáltató Kft. - röviden Róbert Kft. - által bérelt helyiségben fogtak el.

Rendőrségi kérdés

Az ügy kapcsán felfüggesztették állásából Ruff Györgyöt, a Nyírő Gyula Kórház orvos igazgatóját. Az intézmény főigazgatója, Vadnai Marianna azonban a közgyűlés egészségügyi bizottságának ülésén cáfolta, hogy az orvos igazgatónak az őssejt-kezelési ügyhöz bármi köze lenne.

"A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján ez az ügy nem a Róbert Kft. és nem a Nyírő Gyula Kórház, de még csak nem is Ruff doktor ügye. Egy szerencsétlen ügy, ami sajnos ebben a kórházban lepleződött le" - jelentette ki.

Vadnai Marianna hozzátette, az őssejt-botrány rendőrségi kérdés, Ruff Györgyöt - akit a rendőrség is meghallgatott tanúként - pusztán azért függesztette fel, mert az orvos igazgató anélkül vállalta telefonon egy beteg esetleges kezelését, hogy tudta volna, hogy miről van szó.

Az egészségügyi bizottság nem támogatta azt a javaslatot, hogy az intézmény főigazgatójának felelősségét is vizsgálják, ahogy azt sem, hogy górcső alá vegyék a kórház és a Róbert Kft. közötti viszony szabályosságát.

A rendőrség szerint egyébként a gyanúsítottak több helyszínen is végeztek illegális őssejt-kezelést. Cégüknek azonban csak az őssejtek tárolására volt engedélye, az értékesítésre és a beültetésre nem.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást