Teljes életet élhet az epilepsziások kétharmada

InfoRádió / MTI
2009. június 30. 15:44
Centenáriumi világkongresszusát tartja Budapesten mintegy négyezer résztvevővel június 28. és július 2. között a Nemzetközi Epilepsziaellenes Liga (ILAE).

Halász Péter ideggyógyász a kongresszus nemzetközi sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy a szövetséget Budapesten alapították meg 1909-ben, és kezdeményezői között volt Donáth Gyula, az Epilepsia című folyóirat főszerkesztője is.

Praktizáló orvosok és kutatók fogtak össze, hogy elhárítsák az epilepsziával élőket érintő stigmákat, és minél jobban megértsék az állapot jellemzőit - tette hozzá Peter Wolf, az ILAE most leköszönő elnöke.

A nemzetközi statisztikák szerint az epilepszia a felnőtt lakosság fél, a gyerekek egy százalékát érinti. Az epilepszia még ma is stigmatizáló betegség, amelyhez félelmek, hiedelmek kapcsolódnak. A páciensek többsége szégyelli és titkolja betegségét, holott az orvoslás ma már a betegek mintegy 70 százalékát képes gyógyszerrel vagy műtéttel meggyógyítani vagy tünetmentessé tenni.

A sajtótájékoztatón az epilepsziával élők képviseletében bemutatkozott Prantner Tibor is. A 28 éves fiatalember elmondta az MTI-nek, hogy bár gyógyszert szed, teljes életet tud élni: informatikai tanácsadóként dolgozik, rendszeresen focizik, barátaival szórakozni jár.

A centenáriumi - egyébként a sorban a 28. - kongresszus a világ minden részéről érkezett szakemberek számát tekintve az utóbbi öt év legnagyobb tudományos és egészségügyi rendezvénye Magyarországon.

Az esemény fővédnöke, Sólyom László köztársasági elnök köszöntő üzenetében utalt arra, hogy mekkora kárt okozott ennek a fontos területnek az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) két évvel ezelőtti megszüntetése. Az OPNI-ban volt ugyanis 1976 óta az ország legjelentősebb epilepszia központja, amely kiegészült a Valentin-házzal, ahol a páciensek rehabilitációjára is lehetőség volt.