Magyarország arab rizstermesztőket keres

Infostart
2009. június 25. 11:40
A Heti Világgazdaság arról ír, hogy arab országok befektetőit toborozná magyarországi rizstermesztésre a Garantiqa Zrt., amely tavaly augusztusban küldte el az agrártárcának Hunrice nevű programját.

Ez négy év alatt 15 ezer hektárra turbózná fel a jelenleg alig 3000 hektáros hazai rizstermesztést. A 30 évre szóló üzleti terv 15 milliárd forint forrásigénnyel számol, a létrehozandó Hunrice Alapot a Garantiqa kezelné, a pénzt a jelenlegi tervek szerint Szaúd-Arábia vagy az Egyesült Arab Emírségek magánbefektetői adnák össze, 10-20 százalékot pedig az Európai Beruházási Alap tenne be. A Garantiqa az államtól csak annyi segítséget vár, hogy az kormányszintű megállapodással ágyazzon meg az üzleti kapcsolatoknak. Az agrártárca annyiban foglalkozott a kérdéssel, hogy megkérdezte az állami földek felett diszponáló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-től, vajon van-e 15 ezer hektárnyi, rizstermesztésre alkalmas, bérelhető föld, de a válasz nemleges volt. További részletek a HVG-ben.

A Figyelő szerint fordult a kocka: az "angolszász" kapitalizmus válsága miatt mind többen tekintenek az erős, a piaci működésbe beavatkozó államot működtető Franciaországra mint lehetséges modellre. Míg Barack Obama amerikai elnök eddig fogyasztásélénkítéssel próbált életet lehelni a gazdaságba, a francia kormány elsősorban állami beruházásokra költi a pénzt. Ennek köszönhetően az országban meglepően kevéssé érződik, hogy az utóbbi évtizedek legsúlyosabb válságát éljük - írja a francia modellről a Figyelő.

A Heti Válasz a Jobbik előretörésének okait kutatja. Bakancs, fekete mellény, piros-fehér sávos zászló - van, akiben félelmet, de van, akiben biztonságérzetet kelt ez a kép. Utóbbiak alkotják a 15 százalékos Jobbik-tábort - írja a lap. A radikálisok eredményei kísértetiesen együtt mozognak azzal, hány roma él egy területen. A párt nagyrészt a Magyar Gárdának köszönheti sikerét, ám több nagyvárosban és a beás cigányok által lakott helyeken az átlagnál rosszabbul szerepelt az uniós választásokon. Okok és magyarázatok a Heti Válaszban.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást