Nem támogatja a kormány, hogy megszűnjön PSZÁF felügyeleti tanácsa

InfoRádió / MTI
2009. június 20. 12:20
Nem támogatja a kormány, hogy a jelenlegi legalább három, legfeljebb öt tagból álló felügyeleti tanács helyett a miniszterelnök által javasolt és a köztársasági elnök által a hat évre kinevezett vezető irányítsa a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF)- értesült kormányzati forrásból az MTI szombaton.

Az erről szóló javaslatot a parlament gazdasági bizottsága készítette. Az indítványt a költségvetési bizottság nem támogatta. Az MTI úgy tudja, a gazdasági bizottság hétfőn várhatóan visszavonja a módosítási javaslatot.

A MTI információi szerint szakértői konzultáció kezdődik a Nemzetközi Valutalappal, a Világbankkal és a Magyar Nemzeti Bankkal arról, hogyan lehet növelni a pénzügyi felügyelet hatékonyságát. A kormány nem tett le arról az igényéről hogy világos felelősségi és egyértelmű irányítási rendszer jöjjön létre, amelyre parlament őszi ülésszakának kezdetén tesz javaslatot a kabinet - fogalmaztak az MTI-nek.

A gazdasági bizottság által készített törvénymódosítás indoklása szerint a változtatás megerősítené a PSZÁF működésének függetlenségét, mivel a felügyelet elnökének elmozdításához a Magyar Nemzeti Bank elnökénél alkalmazott eljárást követeli meg, vagyis a felmentésre csak a kapcsolódó munkajogi vita jogerős lezárását követően kerülhet sor.

A javaslat szövege szerint a PSZÁF felügyeleti tanácsának elnöke a jegybankelnök 2008. évi fizetésének 30 százalékát, míg a felügyeleti tanács többi tagja a 12,5 százalékát veheti kézhez egy összegben, a megbízatás megszüntetését követő napon. A módosítás az MNB elnöke jövedelmének 40 százalékában határozza meg a PSZÁF elnökének éves illetményét, míg a PSZÁF két elnökhelyettese a jegybankelnök fizetésének 25 százalékára számíthat.

A PSZÁF Felügyeleti Tanácsának elnöke, Farkas István csütörtökön lemondott, a lemondást július 1-jei hatállyal Bajnai Gordon miniszterelnök elfogadta.