Wéber Attila: A baloldali médiapolitika és a jobboldali gyűjtőpárt létrehozása is tehet a Jobbik előretöréséről

Infostart
2009. június 11. 21:27
Részint a baloldali médiapolitikának köszönhető, hogy megerősödött a Jobbik, mivel állandóan teret adott a pártnak a médiában. Másrészt viszont a jobboldali politikai mozgások előző másfél évtizede is tehet erről - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Wéber Attila szociológus.

Dokumentálva van, hogy a baloldali médiapolitika térben és időben mikor és milyen módon növesztette gólemmé a Magyar Gárdát, majd a Jobbikot - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Wéber Attila szociológus.

A Jobbik a jéghegy csúcsa, és nem előzmény nélküli a fölbukkanása - tette hozzá. Õ úgy tudja a Fidesz oldaláról értelmezni ezt a pártot, mint egy olyan produktumot, ami a Fidesz jobboldali identitáspolitikájával függ össze. Ezt leegyszerűsítve fogalmazták meg korábban a baloldalon a Fidesz felé a MIÉP-pel való összejátszás vádját - mutatott rá a szociológus.

Lehettek taktikai egyeztetések, voltak közös pontok Csurkáékkal, és sok minden fölszívódott a MIÉP gondolatvilágából a Jobbikba, de a jobboldal egészébe is. Ez másfél évtizedes folyamat - fejtette ki Wéber Attila.

Mint mondta, kialakult egy közös kánon, amit leginkább 1998 és 2002 között lehetett érzékelni a jobboldalon, amikor a nemzeti radikalizmus és a polgári jobbközép szubkultúrák közötti falak leomlottak.

Amint azt az Aréna vendége felvázolta, mindez mellékterméke volt a nagy jobboldali gyűjtőpárt létrehozásának. Erre a folyamatra a polgári körök még egy lapáttal rátettek. Mióta pedig a polgári körök felszívódtak a Fideszbe és részint átkerültek a Jobbik bázisába, Orbán Viktornak folyamatos problémája ez a kérdéskör, azonban a Fidesz elnöke azóta is viszonylag jól zár a radikalizmus irányába - szögezte le Wéber Attila.

Hanganyag: Mong Attila


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást