Nem döntött a kormány a rezidensek röghöz kötéséről

Infostart
2009. június 3. 17:20
Nem döntött szerdán a kormány a nagy ellenállást kiváltó rezidensképzést átalakító rendeletről. Többen úgy vélik, a rezidenseket 9 évre egyetlen kórházhoz kötő tervezet azt eredményezné, hogy a végzett orvosok 70 százaléka külföldön vállalna munkát.

Tárgyalt a rezidensképzést szabályozó rendelet-tervezetről a kormány a szerdai ülésen, ám maradtak még nyitott kérdések, így döntés nem született - mondta az InfoRádiónak Budai Bernadett kormányszóvivő.

A vita még kedden robbant ki, amikor Kupper András, a Fidesz országgyűlési képviselője arra kérte a kormányt: ne fogadja el a végzős orvostanhallgatókat 9 évre röghöz kötő rendeletet, mert ezzel külföldre űzi a rezidenseket.

Az ellenzéki képviselő szavait a Magyar Rezidens Szövetség elnöke egy felméréssel támasztotta alá. Papp Magor beszámolt arról, hogy a megkérdezett végzősök 70 százaléka elhagyná az országot, amennyiben a rendelet életbe lépne, néhányan pedig a szakmát is elhagynák.

Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke kedden úgy nyilatkozott: a rezidensrendszer átalakítására azért van szükség, mert eddig csak az egyetemek számára biztosította a jelöltek foglalkoztatását; és mert ezzel a hiányszakmák és hiányterületek felé lehet terelni a szakorvosjelölteket.

Székely Tamás egészségügyi miniszter nem szólalt meg a kérdésben sem kedden, sem szerdán.

Abban egyetértenek a rendeletet ellenzők, hogy a magyarországi orvoshiányt úgy lehet kezelni, ha ismét vonzóvá válik a vidéki kórházakban történő munkavállalás. Ehhez a Szegedi Egyetem Orvostudományi Kar dékánja szerint az kell, hogy szabályozzák az ügyeleti rendszert és növeljék a kórházakban dolgozó orvosok bérét.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Benedek György, a Szegedi Egyetem Orvostudományi Kar dékánja
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást