A szabad demokraták frakciójának ülését követően - amelyen a képviselők meghallgatták a Magyar Nemzeti Bank elnökét, Simor Andrást és alelnökét, Király Júliát, valamint Oszkó Péter pénzügyminisztert - Fodor Gábor elmondta: elsősorban a vagyonadó körüli kérdésekkel kapcsolatban vannak aggályaik. Hozzátette: vannak a javaslatcsomagnak jó elemei is, amelyek megfelelnek az elképzeléseiknek.
Lényegesnek nevezte, hogy a vagyon- vagy ingatlanadót a közteherviselés igazságosabbá tételének elemeként kezeljék, és ne sarcként jelenjen meg, hanem a gazdaság fehérítésének eszköze legyen, s az adórendszer átrendezését szolgálja.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a javaslatcsomag kapcsán mit tartanak aggályosnak, Fodor Gábor azt mondta, több ilyen elem is van, de ezekbe egyelőre nem akart belemenni. Emlékeztetett viszont korábbi felvetéseikre, amelyek arról szóltak, hogy ezt az adót le lehessen vonni a személyi jövedelemadóból, illetve hogy azt az önkormányzatok felhasználási körébe kelljen utalni.
Kóka János leszögezte: az SZDSZ-frakció legfontosabb célja, hogy a vállalkozók és a legálisan dolgozók kevesebb adót fizessenek. A frakcióvezető azt mondta, hogy ha jobban megéri dolgozni, akkor a többlet nettó jövedelem megtakarítható, fogyasztásra költhető, vagy befektethető a beruházásokba, és ezek mindegyike hozzájárulna a gazdaság növekedéséhez. Éppen ezért az SZDSZ garanciát szeretne a kormánytól arra, hogy az adó összességében csökkenni fog. A szabad demokrata frakció azt javasolja, hogy a parlament emiatt először a személyi jövedelemadó csökkentéséről szavazzon majd, és csak utána a többi kérdésről, például az ingatlan- vagy a vagyonadóról.
A Pénzügyminisztériummal folytatandó további egyeztetések kapcsán megjegyezte: kérdés, hogy a tárca végrehajtja-e a Reformszövetség által előírtakat. A politikus elmondta, hogy ezeknek a javaslatoknak egyik fontos pontja az egykulcsos adó. Közölte, hogy olyan menetrendet támogatnak, amely szerint először ötmillió forintig tartozzanak a jövedelmek a 17 százalékos kulcs alá, de a Reformszövetség azt is javasolja, hogy ez a határ 2011-től emelkedjen 15 millió forintig.
Kérdésre válaszolva Fodor Gábor Demszky Gábornak az ingatlanadót elutasító kijelentéseire úgy reagált, hogy ők talán diplomatikusabban fogalmaztak az ügyben a főpolgármesternél. Hozzátette: Demszky Gábor más helyzetben van, mert az adó speciálisan érintené a fővárosiakat. Közölte: biztos abban, hogy a jövőben valamikor a főpolgármesterrel közösen ülnek le Oszkó Péterrel egyeztetni.
A főpolgármesternek arra a kijelentésére, amely szerint a párt ügyvivő testületének többsége is ellenzi az ingatlanadót, Fodor Gábor úgy reagált, felesleges erőviszonyokat taglalni, mert a kérdésről sem a keddi frakcióülésen, sem az előző ügyvivői ülésen nem hoztak döntést.
Arra a felvetésre, hogy a kormány tervei szerint a 30 millió forint feletti értékű ingatlanok után fizetni kellene, de több azonos tulajdonban lévő 29 millió forintos értékű után nem, Kóka János azt mondta, felvetették a problémát, és korrektnek tartanák, ha több, egyenként 30 millió forint alatti ingatlannál azok értéke összeadódna.