"Nem közérdek, hogy a pártoknak legyen pénzük"

Infostart
2009. május 6. 17:40
Az InfoRádió híradása nyomán az Alkotmánybírósághoz fordult a Lehet Más a Politika az önkormányzati ingatlanok kedvezményes bérbeadásának jogosságát kifogásolva. A párt szóvivője elmondta: a parlamenti pártok kapnak állami támogatást, a kedvezőbb anyagi helyzetük pedig nem közérdek, így nem járna nekik kedvezmény az önkormányzatoktól.

Az Alkotmánybírósághoz fordult a Lehet Más a Politika (LMP), miután az InfoRádióból értesült arról, hogy sok önkormányzat kedvezményes áron vagy éppen ingyen biztosít ingatlanokat a parlamenti pártoknak. Schiffer András szóvivő elmondta: először az egri önkormányzat rendeletét támadták meg, de a többire is sort kerítenek. Ahol ez a kedvezményes, minden alapot nélkülöző juttatás még helyi rendelet sem tud maga mögött, vélhetően büntető feljelentést kell tenni - fűzte hozzá.

Az Alkotmánybíróság 2002-ben, a ferencvárosi önkormányzat gyakorlatát vizsgálva kimondta: sérti a párttörvényt, ha egy helyhatóság ilyen módon ad adományt egy pártnak. Schiffer András ennek kapcsán hangsúlyozta: a testület döntései túlmutatnak a vizsgált eseteken, a ferencvárosi rendeletben pedig nem volt olyan speciális kitétel, ami miatt az arról született döntést nem lehetne akár az egri, akár a kispesti gyakorlatra vonatoztatni.

A szóvivő kijelentette: az LMP osztja az Alkotmánybíróság 2002-es döntésében megfogalmazott üzenetet, amely szerint nem az önkormányzatok feladata, hogy az egyébként fontos alkotmányos funkciót betöltő pártok egzisztenciájáról gondoskodjanak.

Nincs ellenőrzés

Január 1-je óta nincs törvényességi ellenőre az önkormányzatoknak, a korábban ezt a feladatot ellátó közigazgatási hivatalok ugyanis egy alkotmánybírósági döntés értelmében nem ellenőrizhetik a helyhatóságokat. Az Ab szerint a kérdést a önkormányzati törvényben kell szabályozni, ám annak módosításához nem volt meg a kétharmados támogatás a parlamentben - mondta az InfoRádiónak az önkormányzati tárca államtitkára.

Jauernik István közölte: a minisztérium csak akkor tehet törvényességi észrevételt, ha valaki olyan önkormányzati rendeletek, határozatok miatt fordul hozzájuk, amelyek ellentétesek a párttörvénnyel.

Az Alkotmánybírósághoz a kormány fordulhatna, ehhez azonban arra lenne szükség, hogy ha a korábbi rendnek megfelelően az önkormányzatok beküldenék a képviselőtestületi üléseken készült jegyzőkönyveket, és lenne, aki megvizsgálja, hogy a meghozott rendeletek, határozatok törvényesek-e - tette hozzá az államtitkár.

Hanganyag: Nagy Tamás


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Jauernik István
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Schiffer András
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást