Megmarad a Hungária fürdő, egy szálloda része lesz

Infostart
2009. április 7. 12:14
Kedd délelőtt letették a Dohány utcában, az egykori Continental Hotel helyén és a Hungária fürdő homlokzatának megőrzésével felépítendő szálloda alapkövét. A nyitást 2010 nyarára tervezik. A Hungária fürdőt sokáig a lebontás fenyegette.

Ma délelőtt tették le a Dohány utcában az egykori Hungária Fürdő, és Continental Hotel helyén épülő szállodakomplexum alapkövét. A beruházást az elmúlt években komoly jogi viták vették körül, amivel az új beruházó már nem tud foglalkozni - mondta az InfoRádiónak adott interjújában az épülő Continental Hotel Zara preopening igazgatója.

Két régi épületet építünk újjá, amiből a régi Hungária fürdő homlokzata, bejárata, előcsarnoka teljes műemléki védettséget élvet, így azt teljesen helyreállítjuk, a Continental Szállót viszont lebontotta az előző tulajdonos, de amúgy sem volt nagy építészeti érték - mondta az InfoRádiónak Géher Zoltán.

Ennek helyén így egy modern, 280 szobás, négycsillagos szálloda épül mélygarázzsal, étteremmel. A nyitást 2010 júniusára tervezik. Szinte kizárt, hogy az építkezés ne fejeződjön be sikeresen - hangsúlyozta Géher Zoltán.

A Hungária fürdő Budapest VII. kerületében, a Dohány utcában álló, egykor nagy múltú közfürdő volt. Pest városának harmadik jelentős, az 1820-as évektől működő fürdőházaként ismert. Mára csupán a Dohány utca 44. szám alatti, műemléki védelem alatt álló, 1910-ben emelt szecessziós épület homlokzatrésze maradt meg, a fürdőépület jelentős része elpusztult. Az 1938-as pesti árvíz elmosta az akkor épületet, az újjáépült fürdőt pedig már az 1840-es években Hungáriaként emlegették. A többemeletes, bécsi szecessziós stílusú épületet, amelyet ma is láthatunk, 1910-ben adták át.

A Continental Szálló a huszas években nyílt meg a fürdő Nyár utcai szárnyában. A megmaradt szecessziós épületrészben Kamara mozgó néven filmszínházat nyitottak, amely az 1950-es évektől több, rövidebb ideig működő színháznak adta át a helyét. Miután 1970-ben a szálló bezárta kapuit, a fürdőépület is egyre elhagyatottabb lett.

Az 1980-as évekre az épület állapota életveszélyessé vált, a fürdő belső terét díszítő csempéket és majolikákat elhordták, az üvegkupola megsemmisült, s az épületben hajléktalanok rendezték be menedékhelyüket.

1996-ban egy külföldi érdekeltségű cég vásárolta meg a telkeket, ahol szállodát kívánt építeni a fürdő főhomlokzatának és első lépcsőházának megtartásával. 2001 szeptemberében az illetékes hatóságok nem járultak hozzá a bontáshoz, és garanciákat kértek az épület főhomlokzatának és első lépcsőházának megóvására vonatkozóan. A városképvédelmi bizottság felszólította a beruházót, hogy fél éven belül végezze el az állagmegóvási feladatokat.

Az állagmegóvás nem történt meg, sőt, a tulajdonos korábbi bontási munkálatainak következményeként a hátsó uszodarész összedőlt, így 2002 nyarán az épületet életveszélyessé nyilvánították, s a tulajdonost a hátsó traktus teljes lebontására kötelezték. A Beverly Hills Kft.-re 17,5 millió forint bírságot róttak ki az addigi, engedély nélküli bontások miatt.

2004 nyarán a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elrendelte az egykori pesti zsidó gettó területén lévő veszélyeztetett épületek, így a Hungária fürdő ideiglenes védettségét, 2005. február 7-én pedig műemlékké nyilvánították az épület megmaradt részét.

Hanganyag: Szépvölgyi István


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást