Nincs közjogi jelentősége a Bajnai által javasolt szerződésnek

Infostart
2009. március 31. 09:00
A szocialisták jelenlegi miniszterelnök-jelöltje szerződést íratna alá a képviselőkkel arról, hogy támogatják a programját. Bár a szerződés részletei még nem világosak, Gulyás Gergely alkotmányjogász azt mondta, jogi szempontból a dokumentumnak nem lesz semmilyen jelentősége.

Semmilyen közjogi jelentősége nincs annak a szerződésnek, amelyet Bajani Gordon kormányfőjelölt íratna alá a programját támogató országgyűlési képviselőkkel - mondta az InfoRádió által megkérdett alkotmányjogász. Gulyás Gergely hozzátette: a szerződésnek politikai jelentősége lehet, hiszen a miniszterelnöknek lehetőséget biztosít arra, hogy a közös célok támogatását a partnereken és az egyes képviselőkön számon kérje.

Az alkotmányjogász szólt arról is, hogy Gyurcsány Ferenc lemondásai ellenére közjogi szempontból egyelőre semmi nem változott, tehát még mindig Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök és az MSZP elnöke. A pártelnökségről való lemondás szóbeli bejelentését nem támasztotta alá semmilyen jognyilatkozattal - tette hozzá.

Gulyás Gergely szerint nem arra lett kitalálva a konstruktív bizalmatlansági indítvány, amire Gyurcsány Ferenc alkalmazni akarja, vagyis, hogy ezáltal válassza meg utódját a parlament.

Érdekessége ennek az intézménynek, hogy ez az egyetlen olyan módja a kormányra kerülésnek, amelynél a megválasztott miniszterelnöknek nem lesz kormányprogramja, mivel a parlament egy szavazással fejezi ki bizalmatlanságát a korábbi kormányfővel szemben, és választja meg az új miniszterelnököt, de programról nem szól az alkotmány - hangsúlyozta.

Ügyvezető státuszú kormány nincs ebben az esetben, az új kormányfő megválasztásával a régi miniszterek még hivatalban maradnak, addig, amíg új tárcavezetőket nem nevezi ki az államfő - mondta az alkotmányjogász.

Hanganyag: Litauszky Balázs


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást