Csak díszletek voltak a régiós országok?

Infostart
2009. március 5. 16:00
A nemzeti csomagok helyett globális és regionális válaszokat kell adni a gazdasági válságra - mondta a miniszterelnök a parlament európai ügyek bizottságának ülésén, ahol tájékoztatást adott a képviselőknek a múlt vasárnapi állam- és kormányfői csúcstalálkozón tett magyar javaslatokról. A Fidesz szerint a kormányfő díszletként használta a régiós országokat.

Optimistán ítélte meg a miniszterelnök a válság kezelésére tett magyar javaslatok európai fogadtatását. A kormányfő vasárnap Brüsszelben, az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli találkozóján kérte a nyugat-európai bankoktól a Kelet-Európában működő leánybankjaik megsegítését, az euróbevezetési procedúra lerövidítését, és egy a közép- és kelet-európai régiót megsegítő, 180 milliárd eurós intézkedéscsomagot.

A leánybankok megsegítését leszámítva a tagállami vezetők elutasították a magyar javaslatokat, bár Gyurcsány Ferenc szerint Budapest nem maradt egyedül az euróátvételi folyamat megváltoztatásának szándékával, és álítólag nagy volt az európai érdeklődés a kelet-közép-európai régió megsegítéséért is. A miniszterelnök egységes választ sürgetett. Gyurcsány Ferenc: égbekiáltó különbség van a válság globális természete és hatása, valamint az erre adott válaszok között.

A válság globális, a válaszok nemzetiek. Ez a legnagyobb konfliktus. Kezelhető-e a válság nemzeti alapon? Szerintem nem. A kormányfő szerint egységes, átfogó, koordinált válaszra van szükség. A Fidesz elsősorban nem a miniszterelnöki javaslatokat kritizálta, hanem azt, ahogy azokat Gyurcsány Ferenc megtette.

Nógrádi Zoltán kifogásolta, hogy Magyarország nem egyeztetett kellőképp Kelet-Közép-Európa országaival a régió megsegítését célzó magyar kérésről. "Magyarország nehéz helyzetét palástolva megpróbáltuk a régió többi országát díszletként használni, elfedve ezzel a problémáinkat. Megpróbáltuk egységes konfekcióba öltöztetni a többi országgal együtt Magyarországot. Megpróbáltuk elfedtetni a saját problémáinkat, ami arra indította a többi országot, hogy ebből nagyon gyorsan kihátráljanak, és elhatárolódjanak ettől."

Nógrádi Zoltán megjegyezte azt is, hogy nem mindegy, hogy ki kéri a segítséget Magyarországnak: aki előre egyeztet, vagy aki rögtönöz. A politikus a későbbiekben inti Gyurcsány Ferencet a megfontolatlan cselekedetektől.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást