A bírói gyakorlat dönti el, mi számít uzsorakölcsönnek

Infostart
2009. március 3. 12:36
A későbbi bírói gyakorlat fogja eldönteni, hogy büntetőjogi értelemben mi számít uzsorakölcsönnek - mondta az InfoRádiónak Magyar György ügyvéd. A jogászt annak kapcsán kérdeztük, hogy Drávapiski polgármestere feljelentette a Provident Zrt.-t a rendőrségen a büntető törvénykönyv vasárnap óta hatályos módosítása alapján. Eszerint ugyanis akár 3 év börtönnel is büntethető az, aki üzletszerűen ad uzsorakamatra kölcsönt az arra rászorulóknak.

A március 1-jén életbe lépett büntető törvényköny módosítás szerint büntetőjogi értelemben is felelősséggel tartozik az a személy, aki üzletszerűen, saját vagyoni haszonszerzése végett használja ki a másik fél rászorultsági helyzetét és köt vele uzsorás típusú szerződéseket - mondta az InfoRádió által megkérdezett ügyvéd.

Magyar György szerint el kell telnie bizonyos időnek, amíg büntetőjogilag is érzékelhetővé válik az a határ, hogy honnan számít uzsorás típusú szerződésnek, és meddig fér bele a józan gazdálkodási rendszerbe.

Büntetőjogilag azt kell értelmezni, hogy a sértett mennyire tehet arról, hogy nehéz helyzetbe hozta önmagát, vagyis önként, nem elég körültekintően kötött szerződést, hogy gyorshitelhez jusson, vagy pedig a hitelt adó vette rá erre - fejtette ki az ügyvéd.

Magyar György kiemelte: a polgárjog alapján meg lehet támadni, és utólag érvényteleníthetőek az uzsorás feltételekkel valakire rákényszerített szerződések.

Feljelentés

Mali Zoltán, Drávapiski polgármestere feljelentette a rendőrségen a Provident Zrt.-t a rendőrségen a büntető törvénykönyv vasárnap óta hatályos módosítása alapján - írta az Új Dunántúli Napló. A polgármester szerint a gyorskölcsönt folyósító pénzügyi szolgáltató tevékenysége kimeríti az uzsorabűncselekmény tényállását.

A törvény immár kimondja, hogy aki a sértett helyzetét kihasználva üzletszerűen, olyan különösen aránytalan mértékű ellenszolgáltatást tartalmazó megállapodást köt, amelynek teljesítése a sértettet, illetve annak hozzátartozóját súlyos vagy további nélkülözésnek teszi ki, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az uzsorabűncselekményt bűnszövetségben követik el.

Közben az adósok egy része pertársaságot alakított, és polgári peres eljárásokban kéri a hitelszerződések semmissé nyilvánítását.

Hanganyag: Sigmond Árpád


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Magyar György
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Fleck Zoltán
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást