Ha a korrupcióról van szó, nem lehet tudni, mennyire rossz a helyzet, de a kérdést vizsgáló nemzetközi szervezetek szerint Magyarország nem áll jól - mondta az InfoRádiónak Fleck Zoltán jogszociológus.
Hozzátette: a korrupció elleni harc folyamatosan napirenden van az igazságügyi minisztériumban és a kormányzatban, ám amíg a pártok nem tudnak megegyezni például a pártfinanszírozásról, az emberek nem fogják elhinni, hogy a küzdelem őszinte.
Az elit viselkedése fontos szerepet játszik a társadalom normakövetési gyakorlatában - hangsúlyozta a szakértő, aki szerint a pártfinanszírozás kérdésének szimbolikus szerepe van a korrupció elleni harcban.
"Az elit felelőssége lenne az, hogy először a saját portája előtt tegyen rendet" - jelentette ki a jogszociológus.
Átláthatatlan
A magyar igazságszolgáltatásról a legkevésbé sem mondható el, hogy átláthatóan működik - véli Fleck Zoltán a Transparency International korábbi kutatására hivatkozva. A szakértő az InfoRádiónak egy új, a Global Integrity által készített jelentése kapcsán elmondta: az egyik kiemelt probléma a fogalmazók és bírák kiválasztásának kérdése.
Nepotikus gyakorlat működik: nem a legjobbak kerülnek a kulcsposztokra, a jogalkalmazókat más szempontok alapján választják ki - magyarázta a jogszociológus.
Nem átlátható az eljárás, nem láthatók az elvek, nem lehet tudni, hogyan mérik a teljesítményeket, vagy, hogy mi a következményük a bírói hibáknak - mondta Fleck Zoltán. Amit a nemzetközi jelentés felsorol, csak a jéghegy csúcsa - fűzte hozzá.
Hanganyag: Szabó S. Gergõ