Bajban a civil szervezetek

Infostart
2009. január 24. 07:30
Egyre több problémával kell megküzdeniük a hazai civil szervezeteknek. A pénzügyi válság miatt kevesebb az adományozó, és a hatékony működéshez szükséges törvényi háttér is hiányzik. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke felháborítónak tartja, hogy már az adományok után is áfát kell fizetni a civileknek vagy az adományozóknak.

Sok más civil szervezethez hasonlóan a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat is bajban van - nyilatkozta az InfoRádiónak az egyesület elnöke.

Edvi Péter szerint a szponzorok egyre kevesebb pénzzel tudnak hozzájárulni a szolgálat működéséhez, ugyanakkor sokkal többen kérnek támogatást a szervezettől, mint néhány hónappal korábban.

A Gyermekmentő Szolgálat ezért idén biztosan kevesebb pénzt tud a gyermekélelmezésre, a gyermekegészségügyre fordítani - tette hozzá.

Az elnök szerint a törvényi szabályozás is hiányos: az elmúlt években az Országgyűlés és a kormány egyaránt elmulasztotta, hogy átlátható törvényi hátteret biztosítson a civil szervezetek működéséhez.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy egy jogszabályváltozás az általános forgalmi adó fizetését is kötelezővé tette: az adományok után áfát kell fizetni, vagy a szponzoroknak, vagy maguknak a szervezeteknek.

Edvi Péter felháborítónak tartja, hogy ezt olyan feladatok elvégzésénél is kötelezővé teszik, amit civil szervezetek az állam helyett végeznek - mint például a gyermek-egészségügyi programok. Más szervezetekhez hasonlóan a Gyermekmentő Szolgálat orvosai, vezetői is fizetés nélkül, önkéntes alapon dolgoznak, a kiemelten közhasznú szervezet mégis adófizetésre kötelezett.

Ugyanakkor az ország egyik legerősebb civil egyesületének vezetője az uniós források elosztásában is lát nehézségeket. Sok önkormányzat, állami intézmény alapít különféle szervezeteket, hogy olyan területen is pályázhassanak, ahol egyébként nem lennének jogosultak. Ezzel a ténylegesen civil szervezetektől veszik el a forrásokat.

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesületét 1990-ben alapították. A kiemelten közhasznú szervezet célja a fizikailag és értelmileg sérült, az árva és más rászoruló gyermekek felkarolása, életkörülményeinek javítása, jövőjük megalapozása.

Edvi Péter példaként említette, hogy jelenleg egy gyergyószentmiklósi gyermek életéért küzdenek, akinek szívműtétjéhez 5,5 millió forintot kell előteremteniük - néhány hónapon belül.

Hanganyag: Torda Júlia


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást