A Progresszív Intézet két dimenzióban próbálta meg feltérképezni a magyarok értékválasztását: gazdasági, valamint társadalmi, kulturális vetületben. Kiderült, hogy a gazdasági kérdéseket tekintve az emberek többsége baloldali értékeket vall, azaz fontosnak tartja az állam segítségét - mondta az InfoRádióban Magyar Kornélia, az intézet igazgatója.
Kulturális, társadalmi kérdések tekintetében azonban az emberek többsége konzervatív értékeket vall - tette hozzá a kutató.
Meglepő eredményt hozott a jövedelmi szint, az iskolai végzettség, a kor vagy a nem szerinti csoportosítás, ezek a tényezők ugyanis nem jelentenek különbséget a vallott értékek tekintetében.
Elmondta azt is, hogy a társadalom az említett kérdésekben alapvetően homogén, azaz értékek mentén nehéz különbséget tenni az egyes csoportok között. Azaz, ha például a családról van szó vagy a jövő megítéléséről, az MSZP és a Fidesz szavazói egyaránt konzervatívan gondolkodnak, de ha a gazdasági kérdések kerülnek elő, inkább baloldaliak.
A pártválasztás tehát nem értékek, ideológiák mentén történik, hanem a társadalmi törésvonalak határozzák meg. Ilyen törésvonal például a város-vidék dimenzió. Ahogy a kutatásból kiderül, ez a pártválasztást erősen befolyásolja, a vallott értékeket azonban kevésbé: Budapesten nincs számottevően több liberális érzületű ember, mint az ország más részén.
Érdekes jelenség, hogy míg Nyugat-Európában a legfontosabb ideológiai törésvonalak a gazdasági kérdések mentén alakulnak ki, Magyarországon ezeknek nincs szerepük.
Hanganyag: Németh Zoltán