A kormány régóta tárgyal a rezidensekkel egy olyan képzési rendszerről, amellyel mindkét fél jól jár: a rezidensek a 6-7 évig tartó tanulás után nem maradnak állás nélkül, a kormány pedig itthon tartja a magyar gyógyítókat, egyúttal megoldja az orvoshiányt.
Most úgy tűnik, hogy lesz megállapodás a felek között. Az InfoRádió úgy tudja, hogy tavaszra hatályba léphet a kormányrendelet, amely szerint a következő tanévtől a rezidensek a képzési idejük alatt elhelyezkedhetnek a kórházakban, így nem kell megvárniuk, amíg megkapják a bizonyítványt.
Munkát már most is vállalhatnak ugyan a tanulási időszak egy részében, de a tervek szerint a jövőben ez a teljes időszakra igaz lenne vagy tovább is érvényes maradna a szerződésük. Nem állna elő olyan probléma, mint most sokakkal, hogy a képzés befejeztével nem tudnak az oktatóintézmény kórházaiban vagy környezetében maradni munka hiányában.
Az egészségügyi intézmények pályázatot írnak ki az állásokra. A tervek szerint az állam támogatja majd e kórházakat, az InfoRádió értesülései szerint a változtatásra 8 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésből.
Úgy tudjuk, jelenleg abban nincs egyezség, hogy a rezidensképzés ideje alatt hány évet dolgozzanak szerződéses viszonyban az adott kórházban. Az egészségügyi tárca tisztában van azzal, hogy a rezidensképzés átalakítása még kevés az orvosok itthon tartásához, biztosítani kell a kórházi tárgyi feltételeket, kiszámíthatóbbá kell tenni a munkát, és emelni a béreket. Információink szerint a Minisztérium 5 éven belül szeretné elérni, hogy az orvosi bérek elérjék az uniós átlag 60 százalékát.