Egyes szakokra már csak emelt szintű érettségivel lehet majd bejutni

Infostart
2008. december 29. 22:00
2011-től a felsőoktatási intézmények képzési területenként dönthetnek arról, milyen tárgyból követelik meg az emelt szintű érettségit - ezt tartalmazza ugyanis a felsőoktatási törvény jövő évben életbe lépő változása. Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár az InfoRádiónak elmondta: az orvosi és az építészmérnöki szakoknál már 2010-től alkalmazható az új törvény.

A felsőoktatási szakállamtitkár az InfoRádiónak nyilatkozva elmondta: már a bolognai folyamat bevezetésekor megvolt a lehetőségük az egyetemeknek arra, hogy meghatározzák, milyen érettségit kérnek, de az intézmények csak nagyon nehezen döntöttek az emelt szint mellett. Manherz Károly ezt azzal magyarázta, hogy a felsőoktatási intézmények úgy érezték, a nehezebb érettségi már előre szelektál.

A rendszer azóta már jobban kiforrt - állítja a szakállamtitkár, aki hangsúlyozta: a felvételik színvonalának javítása érdekében 2010 szeptemberétől a minimum ponthatár 160-ról 200-ra emelkedik majd.

Változás az is, hogy a mesterképzéseknél már az idei évtől az intézmények saját maguk határozhatják meg a felvételi eljárást, az alapszakoknál azonban csak 2011-ben választhatják meg, milyen érettségit követelnek a felvételizőktől.

Manherz Károly azonban hangsúlyozta: nem intézményenként, hanem képzési területekként határozzák meg az érettségi követelményt. Vagyis ha a bölcsészek úgy döntenek, hogy emelt szintű érettségi kell a magyar szakhoz, akkor az az egész országra érvényes lesz, nem pedig csak az adott felsőoktatási intézményre.

Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy 2010-től az egészségügyi és építészmérnöki szakra már csak emelt szintű érettségit fogadnak el az egyetemek.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást