"Ez egyértelműen összefügg a környezettel, nem lehet mindent a dohányzás számlájára írni, olyan betegeket is nagyon nagy számban látunk el, akik soha nem dohányoztak" - mondta a főorvos.
A Levegő Munkacsoport környezeti tanácsadó irodájának vezetője szerint a rendőrség és az ügyészség alig foglalkozik a daganatos veszéllyel járó vegyes hulladék égetéséről szóló bejelentésekkel, a jegyzők pedig változó hozzáállással járnak el. Lenkei Péter hozzátette: szabálysértés esetén a jegyző akár félmillió forintos bírságot is kiszabhat, súlyosabb esetben a törvény három éves szabadságvesztéssel járó börtönbüntetéssel fenyegeti a bűncselekmény elkövetését.
A Jegyzők Országos Szövetségének elnöke azt mondta: a jegyzőnek minden bejelentést alaposan ki kell vizsgálnia. A folyamatos szabályszegőket pedig meg kell büntetniük a jegyzőknek - tette hozzá Bálint József.
Az Egészségügyi Világszervezet rákkutatással foglalkozó ügynökségének adatai szerint az idén világszerte összesen 12,4 millió embernél diagnosztizálnak rákbetegséget, és 7,6 millióan halnak bele a kórba. A becslések szerint 2030-ban már 26,4 millió rákbeteg lesz, és 17 millióan halnak meg. Ma minden nyolcadik ember hal meg rákban világszerte, és a kór 2010-re az első számú gyilkos lesz, megelőzve a szívbetegséget.