Fidesz: ha a kormány nem lép, százezernél több munkanélküli lesz jövőre

InfoRádió / MTI
2008. december 7. 12:42
A munkanélküliség növekedésének megállítása érdekében a kormánynak a megszorítások helyett a sikeres európai gyakorlatot kellene átvenni - mondta Bernáth Ildikó, a Fidesz szakpolitikusa.

A kormánynak "csak alkalmaznia kellene a válságkezelés sikeres európai receptjét, vagyis brutális megszorítások helyett adót és kamatot kellene csökkenteni annak érdekében, hogy a vállalkozások ne kényszerüljenek tevékenységük visszafogására és munkavállalóik elbocsátására" - mondta az ellenzéki politikus.
Hozzátette: a Fidesz úgy véli, ha a kormány nem tesz érdemi intézkedéseket, akkor a következő évben több mint százezer munkanélkülivel lehet számolni Magyarországon.

Mint Bernáth Ildikó mondta, az utóbbi időben a kabinetnek két lehetősége is lett volna a megfelelő intézkedések megtételére, hiszen az adó- és a költségvetési törvények elfogadásakor meghozhatták volna a szükséges intézkedéseket, ám adócsökkentésre nem került sor, és a költségvetési törvényben sem várhatóak olyan változások, amelyek hatására a kis- és középvállalkozások meg tudják tartani munkahelyeiket.

A Fidesz szerint az elmúlt időszak adatai is azt mutatják, kormány nem teszi meg a szükséges lépéseket a munkahelyek megvédése érdekében - mondta a politikus, aki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) e hét csütörtökén közzétett adataira emlékeztetett. Eszerint novemberben 58 munkáltató, 3.100 főt érintő csoportos létszámleépítési bejelentést tett a munkaügyi kirendeltségeken. Az ÁFSZ legfrissebb adatai alapján a csoportos létszámleépítéssel érintett munkavállalók száma 2.000 fővel nőtt az előző hónaphoz képest; 2008-ban eddig ez a legmagasabb havi érték. A nyilvántartott álláskeresők száma a novemberi zárónapon 446.000 fő volt, ami az előző hónaphoz képest 5 százalékos, az előző év azonos időszakához képest pedig 6,2 százalékos (26.100 fős) növekedés.

A politikus megjegyezte: a munkanélküliség növekedésével párhuzamosan egyre jobban nyílik az olló az ország egyes régiói között, s a lemaradók egyre rosszabb helyzetbe kerülnek.