A költségvetés fő számai valószínűleg tarthatók, ám a bevételi oldalon jelentős kockázatok látszanak. Ilyen lehet, hogy a foglalkoztatottság és a fogyasztás nagyobb mértékben visszaesik, a béreket nem sikerül visszafogni, illetve, hogy a Magyarországon leányvállalatot működtető cégek konjunkturális pozíciói romlanak - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.
Ha mindez bekövetkezik, a Pénzügyminisztérium számításaihoz képest akár 300 milliárd forinttal is nagyobb lehet a bevételkiesés - mondta Kovács Árpád, megjegyezve: ha a nyugat-európai gazdasági növekedés 4 százalék körüli, a magyar nagyjából 2 százalékot tud teljesíteni, ha az előbbi -2, Magyarország 0 és -4 közé csúszhat vissza.
Az ÁSZ elnöke hozzáfűzte: a duális szerkezetű magyar gazdaság együtt mozog a nyugatiakkal, az export 80 százaléka nagyvállalatokhoz, multinacionális cégekhez kapcsolódik. "Tudomásul kell venni, hogy ez az együttmozgás azt is jelenti, hogy a nyugat-európai pozíciókhoz képest a miénk azonos, vagy egy kicsit rosszabb" - hangsúlyozta.
Az Államadósság Kezelő Központnak megvan a lehetősége arra, hogy megfelelő finanszírozási pályát építsen - közölte Kovács Árpád, hozzáfűzve: a szervezet a közvetlen költségvetési és államháztartási kiadásokat a szervezet kifogástalanul kezelte. Annak ellenére is, hogy az ország leminősítése után rosszabb kamatfeltételekkel jut hitelhez, a magas jegybanki kamat pedig is nehezíti az államháztartási kiadások finanszírozást.
Az ÁSZ elnöke elmondta: az ÁKK az uniótól kapott pénzt most projektfinanszírozásra, míg a világbanki keretmegállapodás nyomán lehívható pénzből a rossz feltételű hitelek kiváltására használják fel.
Hanganyag: Mong Attila