Az irányadó napi beviteli érték kétezer kilokalóriára, vagyis egy felnőtt nő átlagos kalóriaszükségletére számítva mutatja azt, hogy az adott élelmiszer egy adagja hány százalékát tartalmazza az irányadó beviteli mértéknek kalóriából, sóból, zsírból és cukorból. Ha mondjuk egy ebédre fogyasztott élelmiszer sok kalóriát tartalmaz, akkor az értékeket figyelembe véve vacsorára kevesebbet ehetünk, vagy mozoghatunk előtte.
Fazekas Ildikó, a bevezetéshez magyar részről csatlakozó Táplálkozási, Életmód és Testmozgás (TÉT) Platform elnöke az InfoRádiónak elmondta: egyre több terméken megjelenik a jelölés, amelyet a magyar fogyasztók ismernek és értenek egy felmérés szerint.
Tavaly nyolc nagy nemzetközi cég jelentette be, hogy európai szinten bevezeti a jelölést, ezek közül hét van jelen Magyarországon is - közölte Fazekas Ildikó. Hozzátette: van olyan nagy kereskedelmi lánc, amely immár valamennyi saját márkás termékén feltünteti az értékeket, és gyorsétteremláncok is alkalmazzák a jelölést.
Elképzelhető, hogy az egyszerűbb élelmiszercímkézést tavasszal kötelezővé teszi az Európai Parlament - hangsúlyozta a TÉT Platform elnöke.
Hanganyag: Torda Júlia és Molnár Szilvia