Az Állami Számvevőszék elnöke szerint a magyar gazdaság felzárkózásának a folyamatát bizalmi feltételek is befolyásolják, ez pedig hatással van a versenyképességre is. Kovács Árpád egy budapesti konferencián azt mondta: a legfontosabb, hogy Magyarország minél előbb bevezethesse az eurót.
Kovács Árpád hozzátette: Magyarország a pénzügyi feltételeknek megfelelés oltárán feláldozta a valós felzárkózást. Mint mondta, most a legfontosabb, hogy az állam szigorúan ellenőrizze a költségvetést.
A költségvetési plafontörvény, a Költségvetési Tanács működése, a költségvetési gazdálkodás rendjének javítására módot adó státusztörvény ebbe az irányba tesz lépéseket. Hogy ennek hatása legyen, hosszabb távú politikai támogatásra, az eltérő szakmai-politikai vélemények iránti toleranciára van szükség, és nem annak tekintésére, hogy ha valakinek más véleménye van, az ellenünk van - fogalmazott az ÁSZ elnöke.
Emellett felvázolt két olyan társadalmi-gazdasági modellt, amelyet Magyarország követhet a következő 10 évben. Az egyik szerint a versenyképesség növelése lesz a középpontban, az állam háttérbe szorul, több pénz jut fejlesztésre, de így az egyénre hárul minden felelősség. A másik szélsőséges modell középpontjába a szociális érdek kerül. Ez jóval költségesebb, viszont nagyobb a társadalmi hozadéka. Bár az elnök nem foglalt állást, de szavai szerint az utóbbi modell sikeresebb lehet.
Kovács Árpád hozzátette, minden modellnél az emberek számítanak, a végső sikert ugyanis a polgárok jóléte alapján fogják megítélni.