Az SZDSZ ismét képtelen volt meglepetést okozni

Infostart
2008. november 26. 08:45
Horn Gábor nyáron azt nyilatkozta, hogy "sokan meg fognak lepődni", ha majd az SZDSZ nem szavazza meg a költségvetést. A harciasság a parlamenti szezonnyitóig tartott, szeptember végétől egyre békülékenyebb hangot ütött meg az SZDSZ az elhagyott kormányzati partnerrel szemben. A költségvetési szavazás előtt így már az lett volna meglepő, ha meglepetést okoz a párt.
Július 17.

A magyar politikai élet nem arról szól, hogy ennek az országnak mi lenne jó, mi lenne az érdeke, hanem arról, hogy egy kisebbségi kormány tud-e és hogyan létezni - fogalmazott Horn Gábor. Az ügyvivő arra az újságírói felvetésre, hogy amennyiben az SZDSZ nem szavazza meg a költségvetést, az sokakat meglepne, a szabad demokrata politikus azt mondta, "sokan meg fognak lepődni".

Általánosságban nincs értelme azt kijelenteni, hogy a párt nem szavazza meg a költségvetést, az SZDSZ ellenzéki párt, ellenzéki pártként a természetes, hogy egy költségvetésre nemet mond - mondta Horn Gábor, majd hozzátette: ugyanakkor az SZDSZ egy olyan ellenzéki párt, amelyik tartalmi kérdéseket is vizsgál.

Szeptember 5.


Az SZDSZ hajlandó egyeztetni a szocialistákkal, de csak egy olyan szakértői kormány felállításáról, amelyben nincs helye Gyurcsány Ferencnek. Egyebek mellett erről határozott a párt ügyvivői testülete, amely elfogadta az MDF meghívását is az ellenzéki pártok találkozójára - mondta Fodor Gábor pártelnök.

Szeptember 6.


Fodor Gábor szerint a felelős kormányzáshoz szakértői kormányra van szükség, amely jelenleg a legjobb és legerőteljesebb lehetőség az ország számára. Egy ilyen kormány mandátuma a következő választásokig tartana, célja pedig a költségvetési egyensúly megtartása és a gazdasági növekedés feltételeinek a megteremtése. Fodor Gábor hangsúlyozta: az SZDSZ választási lehetőséget kínál az ország és a parlament számára.

Szeptember 10.


Az SZDSZ szerint mérhetetlen cinizmust tükröz a miniszterelnök Megegyezés című programjában vázolt terv, amely szerint az elkövetkezendő négy évben 1200 milliárd forintos bevétele származhat a költségvetésnek a gazdaság kifehérítéséből. A párt honlapján megjelent írás szerint Gyurcsány Ferenc maga is beismerte, hogy a várt bevételek nem tarthatóak. Az ellenzéki párt arra is rámutat: a kabinet mandátuma 2010-ig szól, ez pedig bizonytalanná teszi a négyéves kormányzati tervet.

Szeptember 15.


Az SZDSZ a kormányzó MSZP-t támogatta a parlament feloszlatásáról szóló szavazáson, vagyis az első adandó alkalommal azonnal mentőövet dobott a kisebbségi kormánynak. Fodor Gábor ugyanakkor ismét bírálta Gyurcsány Ferenc programját - a szavak szintjén még élt a szembenállás. A szabad demokraták az állam szerepvállalásának túlterjeszkedésére adott válasz hiánya miatt nem tudják támogatni a miniszterelnök programját - mondta Fodor Gábor.

Szeptember 20.

Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: ha az adótörvények és a költségvetés azon az alapon nyugszik, mint a kormányfő cselekvési programja, az nem elfogadható az SZDSZ számára.

Szeptember 23.


Az SZDSZ megosztottsága a parlamenti szezonnyitó után rögtön kicsúcsosodott egy fideszes indítvány kapcsán. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök augusztus végén fizetett újsághirdetésben jelentette meg a Megegyezés című írását, amely a következő két év politikája mellett a jövő évi adóelképzeléseket is tartalmazta. A Fidesz kezdeményezte, hogy az Országgyűlés szavazzon, támogatja, vagy elutasítja a következő két év politikáját.

Az MSZP szerint a javaslat házszabályellenes volt, a Fidesz mellett az MDF és a KDNP is szavazott volna a Megegyezésről, az SZDSZ azonban sokáig nem mondott véleményt. Az SZDSZ frakció szembement Fodor Gábor pártelnökkel, Gusztos Péter, a képviselőcsoport helyettes-vezetője elmondta: "Az SZDSZ-frakció úgy ítélte meg, nem vezet jóra, ha egymás dolgozatairól esszéiről parlamenti szavazást tartunk". Ugyanígy gondolták természetesen a szocialisták is, akik kezdeményezték, hogy politikai vitanapot tartsanak a Megegyezésről, ahol viszont nem kellett róla szavazni.

Szeptember 29.

Elfogadhatatlan a kormány jövő évi adójavaslata, ezért az SZDSZ-frakció nem is szavazza meg jelenlegi formájában - közölte az InfoRádió kérdésére Kóka János, a parlamenti képviselőcsoport vezetője. Kóka János elmondta: új törvényjavaslatot nyújtanak be az Országgyűlésnek, amely egy radikálisabb adócsökkentés mellett a kisebb állam és a költségvetési hiány nagyobb mértékű csökkentését irányozná elő. Az SZDSZ 2-ről 3 millió forintra emelné a személyi jövedelemadó 18 százalékos kulcsának felső határát; ezzel nem a kormány javaslata szerinti 54 ezer, hanem 234 ezer forint maradhatna egy havonta 250 ezer forintot kereső állampolgár zsebében az év végére. A szabad demokraták emellett eltörölnék az átmeneti adókat, valamint megszüntetnék és összevonnák a kisadókat. A takarékosabb államról szóló törvényjavaslat szerint 3 év alatt ezermilliárdos adócsökkentésre van szükség.

Október 1.

A Szabad Demokraták Szövetsége a szociális kiadások újragondolását javasolja - jelentette ki Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. A jóléti rendszerekben nagyon komoly tartalék van - fogalmazott a liberális politikus. Pártja szerint a családi pótlékot bruttósítani kellene, azaz javaslatuk szerint a családi pótlék beleesne az adóalapba. Ezzel szerinte 30-50 milliárd forintot lehetne megspórolni és adócsökkentésre fordítani. Az SZDSZ komoly tartalékot lát a központi költségvetési kiadásoknál is. Horn Gábor újra kijelentette: az SZDSZ nem érdekelt abban, hogy előre hozott választások legyenek, mert a párt szerint ez az országnak nem jó.Október 24.

Fodor Gábor szerint a jelenlegi nemzetközi pénzügyi és gazdasági válságra reagálva újra kell gondolni az államnak a társadalomban betöltött szerepét. Magyarországon kisebb, de hatékonyabb, valóban a polgárok érdekeit szolgáló államra van szükség. Az SZDSZ elnöke arról is beszélt, hogy szükség van a liberális gondolkodás megújítására. Fodor Gábor azt mondta, hogy pártja hagyományosan képviselni akarja a szabadságjogok, az emberi jogok és a jogállami normák melletti elköteleződést.

Október 27.


Az alkotmányügyi bizottságban az SZDSZ képviselője támogatta, hogy az Országgyűlés kezdje meg a 2009-es költségvetés általános vitáját, bár ebben a formában majd nem tudják elfogadni. A költségvetési bizottság - mint első helyen kijelölt testület - október 28-án tárgyalta a 2009-es költségvetés tervezetét első ízben. A testületnek döntenie kellett a vitára való alkalmasságról is. (Véleménye csupán jelzésértékű, mivel megállítani nem tudja a büdzsé tárgyalását.) Míg a korábbi hetekben a függetlenné vált ex-fideszes képviselők távolmaradásukkal vagy épp szavazatukkal segítették az MSZP-t a bizottsági többség elérésében, erre ma már nem volt lehetőség, ugyanis a frakcióból kilépett képviselőket a Fidesz visszahívatta a bizottságból. Így a 29 fős testületben az MSZP-nek csak 14 szavazata volt. A vita után könnyen pofont kaphatott volna a kormány a 2009-es büdzsé tervezete miatt. Nem árt felidézni: a kormány napokon belül ismét átdolgozza a költségvetési tervet és egy hónapon belül immár a harmadik változatról fognak vitatkozni a honatyák.

A költségvetés tervezetét végül az SZDSZ-es Horn Gábor "mentette meg", mivel azt javasolta, hogy a jövő évi költségvetést "engedjék be" a parlamentbe, és majd az IMF tárgyalás lezárása után a kormány nyújtsa be a módosításokat. Ehhez Katona Béla annyi megjegyzést fűzött, hogy a módosítások bizottsági indítványként kerülhetnek az Országgyűlés elé. Az Országgyűlés Költségvetési Adó- és Pénzügyi bizottsága végül 16 igen, 11 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak nyilvánította a jövő évi költségvetési javaslatot, annak ellenére, hogy a bizottsági ülést félbe is szakították egy időre, hogy a kormány írásos tájékoztatót adhasson a legfrissebb változtatásokról, amely azonban végül nem készült el.

November 6.

Kóka János szerint a gazdasági visszaesés idején Magyarországnak más típusú adórendszer kell. Olyan, amely érdemben enyhíti a vállalkozások terheit, újragondolja az adóhatóság szerepét, csökkenti a bürokráciát és az adóadminisztrációt - szögezte le az SZDSZ frakcióvezetője. "Ameddig én, Kóka János adómentesen családi pótlékot kapok, addig nincs jogunk megemelni a kisvállalkozások gépjárműadó-terheit, vagy nincs jogunk elvenni a tanárok, rendőrök, tűzoltók 13. havi fizetését" - fogalmazott a frakcióvezető, utalva arra, hogy szükség van az állam feladatainak újragondolására. Ezért az SZDSZ azt kéri a kormánytól, hogy vonja vissza az adócsomagot, és nyújtson be újat - mondta el a távirati irodának Kóka János.

Az SZDSZ költségvetési plafontörvényével kapcsolatban elmondta: az ötpárti megbeszélésen a legfontosabb kérdésekben megállapodtak a pártok. Most ezek kerültek be költségvetési bizottsági módosító javaslatba, és így a politikusaik a jövő heti szavazáson támogatni fogják az ilyen javaslatokat.

November 17.

A parlament elfogadta az SZDSZ által kezdeményezett költségvetési plafontörvényt. A javaslatot a szabad demokrata képviselők mellett a kormánypárt és az MDF is támogatta. A plafontörvény rövid és hosszú távon egyaránt fontos garancia. Korlátozza az állami költekezést: nem engedi, hogy jövőre az idén tervezettnél többet költsön, és azt is előírja, hogy 2010-ben és 2011-ben a kiadások a gazdasági növekedésnél lassabban emelkedhetnek. A plafontörvény következtében a mindenkori kormány arra kényszerül, hogy az eddiginél jobban takarékoskodjon az adófizetők pénzével. A törvény értelmében létrejön a Stabilitási és Adóreform Alap (SARA), amely a felelős állami gazdálkodás és az adócsökkentés intézményes garanciájaként működik majd.

A kormánynak és a pártoknak továbbra is mindent meg kell tenniük azért, hogy a gazdasági recesszió negatív hatásai csökkenjenek. Ennek érdekében az SZDSZ a költségvetés újragondolását javasolta, és bejelentette: mintegy kéttucatnyi módosító indítványt fog a parlament elé terjeszteni. Ezek mintegy 130 milliárd forinttal csökkentenék a kiadásokat. Az SZDSZ néhány esetben javasolja a költségvetési irányszámok emelését, így a csomag 2009-ben összességében 75 milliárd forinttal mérsékli a költségvetés kiadási oldalát. A változtatások a "Válságból lehetőség" című vitairat javaslatait tükrözik, a csomag célja, hogy Magyarország 2012-ben bevezethesse az eurót.

November 19.

Főként az egyes költségvetési fejezetek kiadásainak "célzott fűnyíróelvű" lefaragásával és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. költségeinek csökkentésével fogná vissza a 2009-es költségvetés kiadásait az SZDSZ. Csökkentenék a tehetősebb családok családi pótlékát is - írta az MTI. A párt a legnagyobb megtakarítást a költségvetési fejezetek dologi, működési kiadásainak - az indoklás szerint "célzott fűnyíróként" történő - lefaragásával érné el, ez 63,34 milliárd forintos költségcsökkentést jelentene, 29 tételt érintve.

Az SZDSZ jövőre teljes egészében elhagyná az MNV Zrt. jövőre tervezett 10,3 milliárd forintos működési költségeit, mondván, a szervezet működését ne a költségvetés, hanem a hozzá tartozó vállalatok finanszírozzák közvetlenül. A többi mellett 4,08 milliárd forinttal csökkentenék a jövőre tervezett állami ingatlan-beruházásokat, és kihagynák a jövő évi költségvetésből a MÁV Cargo Zrt. 15,876 milliárdos feltőkésítését. A párt 8,5 milliárd forintot vonna el a Honvédelmi Minisztériumtól, amely ezt a pénzt ingatlanjainak őrzésére költené, és 100 millió forinttal csökkentené a kormányszóvivői honlap támogatását.

Az SZDSZ megszüntetné az Agrármarketing Centrumot, és beolvasztaná ITD Hungary Zrt-be, ez 5 milliárd forintos működési költségmegtakarítást jelent. Csökkentenék a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) alatt működő Központi Szolgáltatási Főigazgatóság kiadásait 820 millió forinttal, illetve 4,5 milliárd forinttal az egyházakat illető szja-kiegészítést. Emellett csökkentenék a Magyar Állami Operaház támogatását is, 767 millió forinttal.

November 24.


Az SZDSZ bejelentette, hogy megszavazza a költségvetési törvényt.