Az MDF évek óta érvel az örökösödési illeték eltörlése mellett. Az MSZP akkor vette fontolóra a javaslatot, amikor azt az MDF idén májusban az adócsomagjának részeként ismertette a nagy nyilvánosság előtt.
Ekkor azonban még nem volt politikai döntés az ügyben, sőt, hosszas egyeztetések és viták zajlottak ezután. Az MDF eredetileg azt szerette volna, hogy ne kelljen illetéket fizetniük az egyenes ági rokonoknak, a házastársaknak és a testvéreknek 18 millió forintos értékhatárig.
A párt aztán változtatott, és 25 millió forintnál húzta meg az adómentesség határát. Ez szerepelt később a Fidesz javaslatában is, mégpedig úgy, hogy a 25 millió forintnál kisebb értékű lakások után az örökösnek nem kellene illetéket fizetnie, az egyéb vagyontárgyak esetében 18 millió forintig maradhatna meg a mentesség határa.
A politikusok ugyan méltányosak akartak lenni, de nyáron nem sikerült az ötpárti tárgyalásokon egyezségre jutniuk, ezért az MDF be sem nyújtotta a javaslatát az Országgyűlésnek.
A legtöbb országban van határ
Õsszel viszont fordulat következett, az MDF javaslata alapján a Parlament költségvetési bizottsága benyújtotta a módosító indítványt, amelyet megszavazott kedden az Országgyűlés. Az MDF eredeti javaslata úgy módosult, hogy a közeli rokonok esetében húszmillió forintos értékhatár alatt megszűnik az örökösödési illeték.
Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője szombaton a párt választmányának ülése után kijelentette: ez az intézkedés 15 milliárd forintos bevételcsökkenést jelent, ennek fele a központi költségvetést, fele az önkormányzatokat érinti. Mint mondta, a kiesést nem más adók emelésével kompenzálnák, hanem ekkora kiadáscsökkentést fognak érvényesíteni.
A szomszédos Ausztriában egyébként augusztusban törölték el az örökösödési illetéket, 2000 óta Cipruson, 2005 óta pedig Svédországban és Máltán sincs ilyen adó. Azokban az államokban, amelyek nem törölték el az örökösödési illetéket, legtöbbször van egy mentességi küszöb. Ilyen ország például Dánia, Finnország, Németország és Nagy-Britannia is.
Nagy-Britanniában 300 ezer fontnál, azaz 88 és fél millió forintnál alacsonyabb összegű öröklésnél nem kell adózni. Németországban az értékhatár a házastársak esetében 307 ezer euró, ami átszámítva 71,8 millió forint.