A bürokráciát és a magas adókat ostorozta Kóka

InfoRádió / MTI
2008. november 21. 14:39
A válság nem a piacgazdaság végét, hanem a felelőtlen állami gazdálkodás csődjét jelenti - ismertette pártja álláspontját az SZDSZ frakcióvezetője a Világbank párizsi konferenciáján. Kóka János a magyar parlament ellenzéki oldalának képviseletében kapott meghívást a találkozóra.

Az ellenzéki politikus, aki korábban Gyurcsány Ferenc koalíciós kormányának minisztere volt, felszólalásában úgy vélte: Európa menekülési útvonala ebből a helyzetből nem a neo-szocializmuson, hanem a nagyobb piaci szabadságon és az állam önkorlátozásán keresztül vezet.

A liberális frakcióvezető úgy fogalmazott: az állami beavatkozás iránti kísértés Európa-szerte nagyobb, mint valaha; jobb- és baloldali pártok egyaránt ebben látják a megoldást.

A túlzott költekezési hajlam, a fiskális alkoholizmus tünetei pedig már most is szembeötlenek; a magas adószint, a nagy költségvetési hiány, a magas államadósság, a burjánzó bürokrácia pedig elszívja az energiát a vállalkozások elől - hangsúlyozta Kóka János.

Hozzátette: a protekcionizmus és az állami beavatkozás torzítja a piaci versenyt, ez pedig Európa versenyképességére végzetes lehet. Kóka János megerősítette pártja álláspontját: miszerint minél előbb be kell Magyarországon vezetni az eurót azért, hogy a világgazdasági válság elmúltával az ország jobban álljon a regionális versenyben, mint a válság előtt.

Kóka János a konferencia kapcsán befektetőkkel is konzultált, akinek elmondta: a költségvetési plafontörvény garantálja, hogy az állam felelősen bánjon a közpénzekkel. Bemutatta nekik az SZDSZ Válságból lehetőség című programját, amelynek lényege az állami pazarlás, az adók, az államadósság és a bürokrácia csökkentése Magyarországon.