A normatívák területén kemény megszorítások várhatók, a beterjesztett javaslat alapján tovább csökkenne az alapnormatíva, a kollégiumi támogatás, és az óvodai teljesítményszorzó sem változna - fejtette ki a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.
Hozzátette: ha a költségvetést ebben a formában fogadja el a parlament, az intézményfenntartó önkormányzatok további megszorításokra kényszerülhetnek majd, ami a közoktatási intézményekben folyó munka színvonalának további csökkenéséhez vezet.
Galló Istvánné azt mondta: az ilyen és ehhez hasonló nehéz helyzetek jobban kivédhetők lennének, ha a közoktatás finanszírozását átalakították volna. Megjegyezte: már most sorozatos törvénysértésekről érkeznek visszajelzések, sok helyen ugyanis a pénzhiány miatt nem fizetik ki a túlmunkáért, illetve helyettesítésért járó juttatásokat.
Az érdekvédő ugyanakkor közölte: az Új Tudás program 27 milliárd forintos plusz forrást tartalmaz, amiből az osztályfőnöki pótlékokat emelik jövő februártól, illetve a minőségi munka elismerésére fordítják. Utóbbira az eddigi 1 milliárd helyett 3 milliárd forint áll majd rendelkezésre, míg a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozó pedagógusok juttatásaira 3,7 milliárd forintot tervez a büdzsé.
Galló Istvánné hozzátette: ezzel együtt sem kívánnak lemondani az egyéb, így többek között az intézményvezetői pótlék emeléséről. A szakszervezeti vezető szólt arról is, hogy elfogadhatatlannak tartják a 13. havi bér megvonását és a négyszázalékos béremelés elmaradását. A 13.havi bér nem jutalom, az a közszolgálati bérrendszer része, s nem olyan magasak a keresetek, hogy erről le tudjanak mondani - jelentette ki.
Közölte: a PSZ az oktatási tárca Szalay utcai épülete előtt is tiltakozni kíván november 29-én a megszorítások ellen, amely a pedagógusokat is igen hátrányosan érintenék.