Paraziták a határnál: "A melegvizű forrásokban elég furcsa dolgokat lehet találni"

Infostart
2008. november 13. 06:00
Véletlenül bukkant rá két magyar kutató a paraziták hordozására képes dél-amerikai csigapopulációra a romániai Robogányban. Az ott élő állatok nem fertőződtek a vérmétely nevű betegséggel, ezért nem jelentenek veszélyt. Magyarországon a puhatestűek 5 százaléka behurcolt faj, amelyek között lehetnek veszélyesek is - mondta a robogányi állományt felfedező zoológus.

Egy ritka fajt, a fekete bödöncsigát keresték, ám a Biomphalaria tenagophila nevű, a vérmétely parazita hordozására képes dél-amerikai tányércsigafaj populációjára is rábukkantak magyar zoológusok a magyar-román határtól mintegy 50 kilométerre fekvő, Bihar megyei Robogány területén.

Egyikük, Fehér Zoltán az InfoRádiónak elmondta: maguk is gyanították, hogy ez a faj nem őshonos Európában, ám végül az állatorvosi egyetem parazitológusai állapították meg, milyen csigát is találtak. A populáció 2005 óta van jelen a környéken, jól érzi magát - jegyezte meg a Természettudományi Múzeum munkatársa.

Ez a tányércsiga soha be nem fagyó, melegebb vizekben képes csak megélni, ezért megjelenésére mérsékelt égövben nem lehetett számítani. Robogányban azért tudott megmaradni, mert az egyik ottani hőforrás vize 25 Celsius-fokos, ami éppen megfelel az állatnak - magyarázta Fehér Zoltán.

Behurcolták

A vízi csigák néhány száz kilométeres körzeten belül képesek terjedni, hiszen petéiket akár a madarak is elhurcolhatják. A Biomphalaria tenagophila esetében erről nem lehet szó, hiszen Dél- és Közép-Amerikában, valamint Afrikában fordul elő. Onnan nem érkezhetett természetes úton a magyar határ közelébe, csak emberi segítséggel - mondta a zoológus.

A Természettudományi Múzeum munkatársa szerint érdemes lenne megvizsgálni, hogy a vérmétely parazitáját hordozni képes tányércsiga megtelepedett-e Magyarországon is, a meleg vizű forrásokban ugyanis már most több mint egy tucat nem őshonos - trópusi, észak-amerikai, távol-keleti - puhatestű él.

Fehér Zoltán közölte: ennek nem a klímaváltozás az oka, annak következtében inkább a balkáni fajok életterülete nő majd meg, terjed ki észak felé.

Hanganyag: Szabó Zsuzsa


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást