Bajnai Gordon hangsúlyozta: a válság miatt a vállalkozások kevesebb hitelhez jutnak, elvesznek a munkahelyek és szűkülnek a piacok, így ezeket a problémákat kell orvosolni. Korábban új, közös megoldásokat szorgalmazott a kormányfő. Gyurcsány Ferenc nyitóbeszédében úgy vélte: erre van szükség ahhoz, hogy Magyarország a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl a nemzetközi gazdasági válság időszakát.
Hétpontos gazdaságélénkítési csomagot dolgozott ki a Fidesz
Hétpontos javaslatcsomagot dolgozott ki a gazdasági növekedés élénkítésére a Fidesz. A tervezetet ismertető Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere azt mondta: az elképzelések között adó- és járulékreform szerepel. Hangsúlyozta: az államnak ki kellene vásárolnia az összesen 400 milliárd forintnyi, úgynevezett lánctartozásokat, a vállalati kölcsönök mögé hitelgaranciát kellene állítani, és 10 napos banki fizetést kellene előírni. A KDNP családi típusú jövedelemadózást és a felhalmozott nagy vagyonok megadóztatását javasolta. Az SZDSZ olcsó hiteleket szorgalmazott a kis- és közepes vállalkozások számára, az MDF pedig az euró mielőbbi bevezetését sürgette.
Reformszövetség alakult
Reformszövetséget hozott létre 9 munkaadói szervezet és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara - jelentette be a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke. Futó Péter a gazdasági csúcson azt mondta: céljuk, hogy kidolgozzák, és a pártok, valamint a kormány rendelkezésére bocsássák a Magyarország versenyképességét hosszabb távon megalapozó javaslataikat. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége ügyvezető elnöke a foglalkoztatás és a termelés szerkezetének átalakítását szorgalmazta. Demján Sándor szerint meg kellene duplázni a termelésben résztvevők számát, ehhez pedig az államnak ösztönöznie kellene az új érték termelését.
Orbán: Európa megvédi a munkahelyeket
A Fidesz elnöke szerint Európa megvédi a munkahelyeket, segíti a gazdasági növekedést és támogatja a kis és közepes vállalkozásokat, miközben a magyar kormány megszorításokat alkalmaz. Orbán Viktor az InfoRádióban azt mondta: a kabinet folytatja a hazugság politikáját, a rossz kormányzás árát pedig az emberekkel akarja megfizettetni.
Egyszeri keresetkiegészítés a közszférában
Egyszeri, bruttó 20 ezer forintos keresetkiegészítést kapnak a közszférában dolgozók december elején - közölte a kormányszóvivő. Budai Bernadett elmondta: a kormány még tavaly vállalt garanciát arra, hogy a közszférában dolgozók reálkeresete átlagosan idén is megőrzi a vásárlóértékét. Hozzátette: az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban született megállapodás értelmében a korrekciós intézkedést idén két ütemben hajtja végre a kormány. Az elsőt, az egyszeri, bruttó 15 ezer forintot július elején kapták meg a közszféra dolgozói, a másodikat pedig - amely szintén egyszeri, de több, bruttó 20 ezer forint - december első napjaiban. A Fidesz közleményben reagált; mint írták, a megszorító intézkedések nehéz helyzetbe hozzák a közalkalmazottakat és családjukat. Cser-Palkovics András helyettes szóvivő emlékeztetett: a kabinet brutális megszorító intézkedései, a bérbefagyasztás és a 13. havi bér elvétele miatt került Magyarország Európa szégyenpadjára.
Székely: 2007 óta folyamatosan csökken a gyógyszerek ára
A gyógyszer-gazdaságossági törvény 2007-es életbe lépése óta folyamatosan csökkennek Magyarországon a gyógyszerárak - közölte az egészségügyi miniszter. Székely Tamás a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: tavaly 959 készítményért átlagosan 23 százalékkal, az idén november 1-ig 751 gyógyszerért mintegy 15 százalékkal kellett kevesebb fizetni. A tárca vezetője szólt arról is, hogy Brüsszelben közzétették az európai egészségügyi rendszerek rangsorát, eszerint Magyarország a tavalyi 24. helyről a 14. helyre lépett elő.
Decemberben ismét lehet BKV-sztrájk
December 18-án újabb munkabeszüntetést tartanának, elsősorban a BKV buszágazatát képviselő szakszervezetek, ha nem teljesülnek a cég gazdasági problémáinak rendezésére vonatkozó követeléseik. Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője elmondta: november 27-én demonstrációt szerveznek, amelynek célja, hogy rábírják a fővárost a BKV rossz gazdasági helyzetének rendezésére.
A magyar-szlovák viszonyról egyeztettek a közjogi méltóságok
A magyar-szlovák viszonnyal összefüggő közös álláspont kialakításáról egyeztetett a Sándor-palotában az államfő, az Országgyűlés elnöke és a miniszterelnök. A Köztársasági Elnöki Hivatal tájékoztatása szerint Sólyom László, Szili Katalin és Gyurcsány Ferenc arról tárgyalt, hogy a más-más közjogi funkciójukból eredően milyen eszközökkel járulhatnak hozzá a két ország közötti feszültség enyhítéséhez. Szombaton a szlovákiai Révkomáromban találkozik Gyurcsány Ferenc magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök. A parlament egyelőre nem fogad el politikai nyilatkozatot a szlovákiai magyarellenes megnyilvánulásokról - erről a házbizottság ülése után beszélt Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke.
Szén-dioxid kvótát adtunk el Spanyolországnak
Magyarország hatmillió karbonkreditet, vagyis szén-dioxid kibocsátási jogosultságot adott el Spanyolországnak - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára. Oláh Lajos elmondta: az értékesítés árát azért nem hozzák nyilvánosságra, mert más partnerekkel is tárgyalnak még kvóta-eladásról.
Ötpárti egyeztetés lehet a Tom Lantos Intézet felállításáról
Ötpárti egyeztetést kezdeményez a kormány a Tom Lantos Intézet felállításáról és a magyar származású amerikai politikussal összefüggő emléktörvény-tervezetről - mondta a kormányszóvivő. Budai Bernadett közölte: az intézet tudományos és tudományszervezési feladatokat látna el, munkája az emberi jogok egyetemes érvényesítését, a demokrácia terjesztését szolgálná.