A lap által megkérdezett cégek szerint nem lehet tudni, pontosan mit hoz a jövő, de amíg lehet, munkarend-változtatással megpróbálják elkerülni a leépítéseket. Ha ez mégis elkerülhetetlen, elsőként a munkaerő-kölcsönző cégek által kiközvetített, alacsonyabb képzettségű emberektől válnak meg, s próbálják megőrizni a mérnökök, technikusok állását.
A cégvezetők hangsúlyozták: az államnak nem a segélyeket és a jogosultsági időt kell növelnie, az a jobb megoldás, ha a vállalatoknak biztosítanak többletforrásokat "munkahelymegőrzésre". A gazdaságkutatók jövőre "vérmérséklettől függően 40-120 ezres munkanélküliség-növekedéssel számolnak.
A Magyar Nemzet arról közöl cikket, hogy eltűnt magáncéget keres az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI), mivel a vállalkozásnak földhasználati joga van a megszűnésre ítélt Szabolcs utcai Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK) területének kellős közepén. Az említett budapesti kórház megszűnése közben derült ki, hogy egy Symbion nevű magáncégről van szó. Ha a cég képviselői nem jelentkeznek, akkor hatósági úton próbálják majd őket előállítatni.
Az ingalant a tervek szerint előbb-utóbb eladnák, ám a földhasználati jog miatt az értéke jelentősen csökkent a korábban becsülthöz képest.
A Napi Gazdaság arról ír, hogy bár a lakossági vásárlók féltek attól, hogy a gáz árát követve a tűzifa ára is 5-15 százalékkal emelkedik, ez - jórészt az ipari felhasználók miatt - eddig nem következett be, holott a megnövekedett kereslet miatt sokan úgy vélik, hogy az ország jó részén drágábban is megvennék a tűzifát. A szociálisan és jövedelmi helyzetükben hátrányosabb helyzetben lévő nógrádi térségben az Ipolyerdő Zrt. a piacinál olcsóbban kínált fát, hogy megelőzze az illegális fakitermelést.
Imre Ferenc, a cég kereskedelmi vezetője azt mondta, hogy az idén is visszaeső keresletről van szó, az enyhe telek mellett a szlovák és magyar magánerdők támasztotta konkurenciával és a nógrádi térség lakóinak szociális és jövedelmi helyzetével indokolja az átlagtól eltérő helyzetet. A cég a fiatal erdők nevelővágásaiból származó fát kedvezményesen, köbméterenként 8 ezer forintért értékesíti a lakosságnak, bár a cél tulajdonképpen az illegális fakitermelés megelőzése.
A Világgazdaságban arról lehet olvasni, hogy a terményárak jelentős csökkenése miatt sorra mondják fel szerződéseiket a napraforgó-felvásárlással foglalkozó társaságok. A cégek még 100-110 ezer forintos tonnánkénti árakon szerződtek a gazdálkodókkal, mára viszont az árak 52-56 ezer forintra estek.
Szakértők szerint az árak zuhanását a jó termés és a tavaly még árfelhajtó világpiaci spekuláció kifulladása okozza. A termelők egy része viszont csődközelbe kerülhet, mert a kisebb bevétel nem fedezi az emelkedő termelési költségeket.
Hanganyag: Szabó S. Gergõ