"Amit mi követelünk, nem kerül pénzbe"

Infostart
2008. október 29. 07:40
A gyógyszertár-alapítás moratóriumát, egyúttal a patikaliberalizáció megszűntetését követelték a gyógyszerészek. A kamara elnöke szerint válság van a gyógyszerellátásban, ráadásul a módosító javaslatok nem jelentenek megoldást a helyzetre. Az egészségügyi miniszter, akinek beszédét a gyógyszerészek folyamatos felhördülése kísérte, cáfolta a patikusok kijelentéseit.

Körülbelül 400 gyógyszerész várta kedden este, hogy választ kapjon a minisztertől a szakmát érintő legfontosabb kérdésekre a Semmelweis Egyetem dísztermében.

A patikusok azt sérelmezték, hogy az Országgyűlés által 2006-ban elfogadott törvény a patikaliberalizációról több száz gyógyszertárat juttatott nehéz, vagy csődközeli helyzetbe, rontotta a betegek gyógyszerhez jutásának lehetőségét, torzította az árrés-rendszert, és gond az is, hogy nőttek a gyógyszerárak.

Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke azt mondta: a gyógyszer-gazdaságossági törvény jelenlegi módosításában nincs olyan elem, amelyet szükségesnek ítél.

"Ezzel a törvénnyel a nemzeti vagyon egy részét megtestesítő újabb közszolgáltatást játszanak át az idegen tőke kezére. A megállapodásaink nem szerepelnek a törvénymódosításban, olyan módosítások viszont igen, amelyekről említés sem történt az egyeztetéseken. Tisztelt Miniszter úr! Ennyi? Ennyit kívánnak tenni a nemzeti és szakmai kézben levő gyógyszertárak megmaradásáért? Amit mi követelünk, nem kerül pénzbe: moratóriumot a gyógyszertár-létesítésre" - fogalmazott.

Székely Tamás egészségügyi miniszter nem ért egyet a patikusok kijelentéseivel. Hangsúlyozta: a kis gyógyszertárak nem maradtak magukra, azokat 311 millió forinttal támogatta az állam csak idén, emellett lesz árrés-növekedés, a gyógyszerárakról szólva pedig azt mondta: 750 készítmény átlagosan 13 százalékkal lett olcsóbb ebben az évben.

Kevés a külföldi befektető

Azt is számadatokkal támasztotta alá, hogy az újonnan nyíló patikák tulajdonosai között kevés a külföldi befektető. Mindazonáltal - tette hozzá - nyitott a tárgyalásra a szakmával.

"Az egyeztetések nem arról szólnak, hogy az egyik fél elfogadja a másik összes javaslatát. Minden olyan javaslatra nyitottak vagyunk, amely egyrészt a költségvetésben rendelkezésre álló források keretén belül van, másrészt a szakmai szervezetekkel konszenzusban történik, harmadrészt pedig a betegeknek is előnyös" - hangsúlyozta.

Az MSZP egészségpolitikusa, Scvarcz Tibor elismerte, hogy nem ott és nem annyi patika nyílt az elmúlt két évben, azt ugyanakkor tagadta, hogy a gyógyszerekhez való hozzáférés rosszabb lett. Szerinte az ellenőrzés hiányzott a jogszabályokból.

Kupper András fideszes parlamenti képviselő úgy vélte, a gyógyszerészek nem kaptak választ a kérdéseikre a minisztertől, így mielőbbi egyeztetést javasolt.

Székely Tamás miniszter az esemény végén reagálásban azt mondta: addig nem függesztik fel a patikaliberalizációt, amíg ki nem derül, hogy az a betegeknek hátrányt jelent, de erről kész felmérést is elrendelni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást