A gazdasági növekedéstől az államcsőd veszélyéig - ezt hozta az október

Infostart
2008. október 29. 15:50
Hatalmas változáson ment át az ország egyetlen hónap alatt, legalábbis a kormányzópárt és a miniszterelnök beszámolói szerint. Október elején még gazdasági és fogyasztási növekedésről beszéltek, ezekben a napokban viszont már az államcsőd elkerülése a cél.

"Az idei évtől kezdve már gyorsul a gazdasági növekedés, a lakosság fogyasztása újra növekszik, javul a bérek vásárlóértéke és a nyugdíjak az előírtnál gyorsabban emelkednek". Beindultunk címmel a többi mellett ezekről szólt az MSZP új tájékoztató kampánya. Az idézet a Gyurcsány Ferenc vezette magyar kormányzópárt néhány héttel ezelőtti brosúrájából származik. A pártelnök-miniszterelnök most már gyorssegélyekről beszél, amit a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és Világbank szerdán fel is ajánlott Magyarországnak.

"A legrosszabb, a legszélsőségesebb pénzügyi válság közepette se fenyegessen bennünket az államcsőd. Mi az államcsőd? Az az államcsőd, amikor az állam nem ér el működéséhez szükséges forrásokat, és ezért az állam a fizetési kötelezettségeit nem tudja teljesíteni". Erről már a segélycsomag magyarázata során beszélt a miniszterelnök.

A Magyarországnak nyújtott segítség a világ hírműsorainak egyik vezető témájává tett minket, ugyanis az Európai Unióban mi kapunk először ilyen segélyt. A Nemzeti csúcson Surányi György jegybankelnök, de korábban Simor András, az MNB jelenlegi vezetője, valamint több pénzügyi elemző, közgazdász is azt mondta: a jelenlegi helyzet kialakulásához egyértelműen a 2002-es választásokat megelőző évtől folytatott osztogató gazdaságpolitika vezetett. Az elmúlt 6 év baloldali kormányzásából, a szóban forgó időszak második felét már a Gyurcsány Ferenc vezette szocialista - szabad demokrata koalíció fémjelezte.

"Ennek az árát fizeti az ország 2006 óta. Természetesen az időszak egésze nem homogén. 2002 nyarát követően még lényeges romlás következett be, és folytatódott egészen 2006 nyaráig" - mondta Surányi György.

A volt jegybankelnök úgy fogalmazott: 2006 után már nem tudtunk a vihar elől a kikötőbe beérni. Surányi György csak szorgalmazta, a nyugat-európai kormányok viszont életbe is léptettek növekedést szolgáló intézkedéseket. A magyarországi megszorításokat egyébként az Európai Parlament szocialista frakcióvezetése is értetlenkedve figyeli.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást