Ismét lekerült a napirendről a kisebb parlament ügye

InfoRádió / MTI
2008. október 20. 16:09
Egy hét alatt meggondolta magát az MSZP, ezen a héten ugyanis - az SZDSZ-szel együtt - már nem támogatta, hogy az Országgyűlés napirendre vegye a Fidesz kisebb parlamentről szóló alkotmánymódosító javaslatát, amelynek általános vitáját a múlt héten már elkezdte a Ház.

A Fidesz 2006 június 16-án nyújtotta be az Országgyűléshez indítványát, amelyet azóta - a párt folyamatos kezdeményezése ellenére - beleértve a hétfői szavazást is, 60 alkalommal nem vettek napirendre, egyszer pedig sürgős tárgyalását utasították el.

A javaslat múlt héten szerepelt az Országgyűlés napirendjén, mivel az MSZP támogatta ezt a házbizottság ülésén. Akkor még az SZDSZ is úgy nyilatkozott, hogy nem látja akadályát az indítvány napirendre kerülésének, de előbb tanulmányozzák annak tartalmát.

Az indítvány általános vitája ezután megkezdődhetett a múlt héten, a javaslat mégsem került automatikusan az Országgyűlés eheti napirendjére. A Fidesz ezért ismét kezdeményezte ezt. A frakció napirend kiegészítésére vonatkozó javaslatát a szocialisták - Gyárfás Ildikó és Szekeres Imre kivételével - és az SZDSZ-es képviselők leszavazták, a Fidesz, a KDNP, az MDF és három független képviselő: Almássy Kornél, Tóth András valamint Vas János azonban igennel voksolt. Hárs Gábor (MSZP) és Lengyel Zoltán (MDF) tartózkodott.

A Fidesz javaslata szerint - amelyet a demokrácia-törvénycsomag részeként nyújtottak be - az alkotmányban rögzítenék, hogy a képviselők létszáma legfeljebb 200 fő lehet; az eredeti javaslat azt is tartalmazta, hogy alkossanak új választójogi törvényt 2007. április 30-ig.

A pártok évek óta egyetértenek abban, hogy kisebb parlamentre lenne szükség, de ennek gyakorlati megvalósításában még egyszer sem tudtak megegyezni.