Hack: A nemzeti csúcs PR-gesztus a népnek

Infostart
2008. október 16. 12:28
A miniszterelnök által sebtében összehívott nemzeti csúcstalálkozó tagjai senkit sem képviselnek és semmilyen döntést nem hozhatnak; ez a tanácskozás egy lélektani erővel bíró pr-gesztus a népnek. Annak viszont jó - mondta az InfoRádió által megkérdezett alkotmányjogász.

A miniszterelnök által szombatra összehívott nemzeti csúcstalálkozó Hack Péter volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő szerint jogilag értelmezhetetlen. Mint mondta, a kormányfő önkényesen válogatta össze a meghívottakat, akikről nem lehet tudni, pontosan kiket képviselnek, kiknek a nevében szólalnak fel. A parlamenti bizottságok elnökei például lehetnek kormánypártiak vagy ellenzékiek, de az biztos, a mögöttük álló testület felhatalmazása nélkül csak személyes véleményüknek adhatnak hangot.

Gyurcsány Ferenc kormányfő a többi mellett a jelenlegi és korábbi közjogi méltóságokat, a frakciók, az országgyűlési bizottsági vezetőit, az önkormányzati szövetségeket, a szakszervezeteket, a munkaadók képviselőit és más szakértőket hívott meg a szombati rendezvényre, Sólyom László köztársasági elnök, valamint elődje, Mádl Ferenc azonban már jelezte, nem kívánnak részt venni az ülésen.

A 40-50 fős testülettől azt várja a kormányfő, hogy lehetőség szerint pár hónap alatt jusson el egy átfogó társadalmi-gazdasági megállapodás, a nemzeti felemelkedés programjának megalkotásáig, és olyan konkrét kérdésekre is választ adjon, mint az euró bevezetésének céldátuma.

Az alkotmányjogász ennek kapcsán közölte: nem lenne szerencsés, ha a csúcs a parlament vagy a kormány helyettesítőjévé válna, és nem is hozhat olyan döntést, amellyel ezeket a testületeket bármire is kötelezné.

Hack Péter ugyanakkor már problémákat is lát a csúcs működésében. Nem egyértelmű például az, hogy vita esetén kinek a szava lesz döntő, vitára pedig számítani kell, hiszen a heterogén testület tagjainak állásfoglalása minden bizonnyal nem lesz egységes, sőt várhatóan a konszenzus kialakítása is problémákba ütközik majd.

Annál is inkább - mondta az alkotmányjogász -, mert a résztvevőknek nem állnak rendelkezésükre azok a háttértanulmányok, amelyekből tájékozódhatnának, ezért szerinte mindenki az ösztönei alapján, és nem a tényismeretek alapján foglal majd állást.

Hanganyag: Herczeg Zsolt


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Bauer Tamás közgazdász, volt szabad demokrata politikus
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást