A legfőbb ügyész nem hisz a korrupciós adatoknak

Infostart
2008. szeptember 29. 13:20
Magyarországon tavaly 350 korrupciós esetre derült fény, a valódi bűnesetek száma azonban ennek akár több ezerszerese is lehet - véli a legfőbb ügyész, aki szerint a statisztikák még nem adnak okot az örömre. Kovács Tamás az InfoRádióban azt mondta: bíróról és ügyészről nagyon ritkán derül ki, hogy vesztegetésbe keveredett.

A legfőbb ügyész szerint szigorú büntetést kell kiszabni azokra az elkövetőkre, akik ellen korrupció miatt eljárás indult. Kovács Tamás hozzátette: a vádhatóságnál lévő ilyen esetekben következetesen járnak el az ügyészek. Az elmúlt tíz évben egy ügyész és egy bíró miatt indult büntetőeljárás vesztegetés miatt.

Elmondta azt is: az ismertté vált bűncselekmények 1 ezrelékét teszik ki a korrupciós ügyek, az esetek legtöbbjére azonban nem derül fény. Főleg egészségügyi dolgozókról, rendőrökről, földhivatali alkalmazottakról derül ki, hogy vesztegetésbe keveredtek.

A legfőbb ügyész megjegyezte: a korrupció hatalmas veszélyt jelent a gazdasági fejlődésre, ugyanis nemzetközi befektetőket tarthat távol, és akadályozza a belső fejlődést is.

Kovács Attila, a Legfőbb Ügyészség kiemelt ügyek főosztályának vezetője a korrupció és pénzmosás elleni nemzetközi konferencián azt mondta: a korrupció megítélése 2003-2007 között alig változott, konszenzus van abban, hogy Magyarországon komoly probléma - 10 megkérdezett felnőtt közül 9 gondolja így. A korrupciót a megkérdezettek 43 százaléka nagyon komoly problémának tartja - idézte a testület megbízásából, a Gallup Intézet által tavaly ősszel készített felmérés megállapítását.

Magyarország a Transparency International legutóbbi felmérése szerint a közepesen korrupt országok közé tartozik. Az ismertté vált korrupciós bűncselekmények száma 1979-ben volt a legmagasabb (1.353) és 1991-ben a legalacsonyabb (344 eset). Tavaly 350 esetet regisztráltak.

Hanganyag: Kálló Izabella


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kálló Izabella összefoglalója
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást