Szembement Fodorral az SZDSZ

Infostart
2008. szeptember 23. 06:40
Nem ért egyet az SZDSZ elnöke és a liberális frakció többsége arról, hogy szavazzon-e a parlament a miniszterelnök Megegyezés című dolgozatáról, amelyben a következő két év politikáját vázolja. Fodor Gábor múlt héten az InfoRádiónak azt mondta, szerinte az Országgyűlésnek döntenie kell, a szabad demokrata képviselőcsoport viszont úgy látja, vitázni lehet, de szavazni nem.

Az SZDSZ megosztottsága a parlamenti szezonnyitó után rögtön kicsúcsosodott egy fideszes indítvány kapcsán.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök augusztus végén fizetett újsághirdetésben jelentette meg a Megegyezés című írását, amely a következő két év politikája mellett a jövő évi adóelképzeléseket is tartalmazta.

A Fidesz nem sokkal ez után országgyűlési határozati javaslatot nyújtott be a parlamentnek, amellyel egy szavazás után az Országgyűlés kinyilváníthatná, hogy támogatja, vagy elutasítja a következő két év politikáját.

Egyelőre vita van arról, hogy a parlament egyáltalán tárgyalhat-e a javaslatról. Az MSZP szerint a javaslat házszabályellenes, a Fidesz, az MDF és a KDNP szavazna a Megegyezésről, az SZDSZ azonban sokáig nem mondott véleményt.

Fodor Gábor pártelnök múlt héten az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, ő a szavazás mellett van. Az SZDSZ frakció azonban a hétfői ülésén szembement a pártelnökkel - tájékoztatta az InfoRádiót Gusztos Péter, a képviselőcsoport helyettes-vezetője. "Az SZDSZ-frakció úgy ítélte meg, nem vezet jóra, ha egymás dolgozatairól esszéiről parlamenti szavazást tartunk" - magyarázta.

Ugyanígy gondolják egyébként a szocialisták is, akik már kezdeményezték, hogy politikai vitanapot tartsanak a Megegyezésről, ahol viszont nem kell róla szavazni.

Ágh Attila politológus augusztus végén az InfoRádiónak már beszélt arról, hogy az ősz igazi tétje az lesz, hogy megmarad-e az SZDSZ kétfejűsége. "Az SZDSZ politizálásának fő terepe a parlament, és ha ott megmarad Kóka frakcióvezetőként, akkor Fodor Gábor elnöki mandátuma abban merülhet ki, hogy időnként tehet elnökként egy-egy nyilatkozatot, vagy tarthat sajtótájékoztatót, de tényleges hatalom nem kerülne a kezébe" - fogalmazott.

Az InfoRádió kereste Kóka János frakcióvezetőt is, aki nem akart nyilatkozni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást