Túlkapások - riportkötet a 2006 őszi rendőri erőszakról

Infostart
2008. szeptember 18. 08:25
Bodoky Tamás, a 2006 őszi rendőri erőszakot vizsgáló könyv szerzője szerint az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése utáni tüntetések és zavargások alatt a rendőrség a törvényességnél és a szükségesnél jóval több erőszakot alkalmazott. A könyvbemutatón Schiffer András ügyvéd úgy vélte: a többi között a politikai hovatartozás miatti kettős mércét kellene elfelejteni ahhoz, hogy ne ismétlődhessenek meg a rendőri túlkapások.

Túlkapások címmel jelent meg Bodoky Tamás könyve, amely az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése utáni zavargásokkal kapcsolatos rendőri intézkedéseket tárja fel.

Az Index könyvek sorozatban megjelenő kötet az internetes portálon 2006 októbere és 2008 augusztusa között megjelent, Gőbölyös Soma-díjas cikksorozaton alapul. A könyvet a 2006 őszén, Budapesten történteket testi épségüket kockáztatva, közvetlen közelből megörökítő fotóriporterek mélyen megrázó képanyagával illusztrálták.

Az Index újságírója az InfoRádiónak elmondta: Gyurcsány Ferenc beszédének nyilvánosságra kerülése után, 2006. szeptember 17-én, 18-án és 19-én a rendőrség ügyetlen volt és alig védekezett, míg szeptember 21-én hajnalban bosszúhadjárat jellegű fellépésnek lehettünk tanúi.

Csak kevés bántalmazó rendőrt vontak felelősségre, és kevés elmarasztaló ítélet született azokban az esetekben, amikor a bántalmazott felismerte az őt megverő rendőrt - mondta az újságíró, aki szerint a bíróságon a rendőrök nem vallottak egymásra vagy alibit szolgáltattak egymásnak, így a legtöbb esetben bizonyíték nélkül felmentették őket, vagy legfeljebb felfüggesztett börtönbüntetést kaptak.

Mentesítették őket a büntetett előélet jogkövetkezményei alól, és tovább szolgálhatnak rendőrként - hangsúlyozta a könyv szerzője, hozzátéve: át kell gondolni a büntetőjog szabályait és lehetővé kell tenni a rendőri egységek parancsnokának felelősségre vonhatóságát.

Az újságíró szerint az olyan esetekben, ahol egyértelműen bizonyítható a bántalmazás, el kell ítélni a rendőrt, és nem szabad engedni, hogy a szakmájában maradjon.

A kettős mérce van Magyarországon


Amíg Magyarországon a kettős mérce érvényben van (tehát másként mérjük meg azt, aki politikailag szimpatikusabb, mint azt, aki távolabb áll tőlünk), addig nincs garancia arra, hogy ezek az események ne ismétlődjenek meg - mondta a Túlkapások című könyv bemutatóján Schiffer András az InfoRádiónak.

Hozzátette: jó lenne, ha létezne egy "Fehér könyv" arról, hogy mi történt 2006 őszén, és kivizsgálnák a rendőrségi anomáliákat is a 2003 óta betiltott tüntetésekkel kapcsolatban.

Ezeket az ügyeket ki kell vizsgálni, meg kell állapítani a megfelelő szakmai és jogi felelősséget - mondta a jogvédő, aki hangsúlyozta: ha következmények nélkül maradnak a rendőri jogsértések, és az egymásnak falazó rendőrök miatt nem sikerül megtalálni a konkrét tettest, az tovább rombolja a közmorált Magyarországon.

Hanganyag: Sigmond Árpád


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Bodoky Tamás
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást
Schiffer András
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást